Jak na ekologickou halu: k udržitelnosti přispěje ocel a solární panely
Dopadu člověka na životní prostředí je věnováno stále více pozornosti, čímž roste i obliba ekologického stavění. S bleskově vzrůstajícími cenami za energie jsou navíc úsporné budovy logickým krokem. Za posledních pár let ocelářský průmysl výrazně snížil emise uhlíku, spotřebu vody a energie. Ukázalo se, že stavění z oceli je jedním z nejlepších způsobů, jak redukovat negativní dopad na přírodu a zároveň vytvořit příjemné a zdravé prostředí pro lidi.
Hlavní výhodou oceli je udržitelnost, zejména pokud ji srovnáme se dřevem, kvůli němuž se musejí kácet stromy. Následně může trvat více než 40 let, než vyrostou nové, které by se mohly pro další stavby využít. Nehledě na to, že odlesňování je celosvětovým problémem.
Na konci své životnosti je přitom budova s dřevěnou konstrukcí zničena a materiál nelze znovu použít pro další stavby. Ocel je naproti tomu stoprocentně recyklovatelná a z velké části vyrobená z již recyklovaného materiálu. K frézování oceli není potřeba téměř žádná voda a ocel neuvolňuje žádné těkavé organické chemikálie, což zlepšuje vnitřní prostředí budovy a zároveň udržuje čistý vzduch v okolí.
Z oceli se vyrábějí zejména haly k nejrůznějším účelům a široký výběr nabízí například i společnost Borga. Tyto haly poskytují řadu možností, jak ušetřit energii a zároveň vytvořit komfortní pracovní prostor. Plechové střechy se stojatou drážkou jsou totiž ideální pro montáž solárních panelů, které přeměňují sluneční energii na elektřinu. Ocelové haly jdou zároveň jednoduše zateplit, úspora za náklady na vytápění tak při současných cenách za energii potěší i peněženku.
Flexibilní konstrukce, kterou ocelové budovy umožňují, nabízí snadné umístění oken a dveří v celé budově. Přirozené světlo zlepšuje pracovní prostředí a snižuje potřebu elektrického osvětlení během dne. Ocelová budova je navíc odolná a vydrží desítky let s minimální údržbou, což je další vlastnost šetřící náklady a zdroje.
Jak se už během poslední doby ukázalo, ocelové budovy snižují negativní dopad na životní prostředí hned na několika úrovních, přičemž celkové náklady na stavbu i vlastnictví patří v porovnání s jinými materiály k těm nejnižším. Stavba z oceli je tak investicí do budoucna, díky které se šetří finance i příroda.