Zlatou éru ocelových mrakodrapů připomíná světoznámá fotka

Když se řekne ocelový mrakodrap, nejeden člověk si okamžitě vybaví jednu z nejznámějších fotografií na světě – Oběd na mrakodrapu. Snímek zachycující jedenáct dělníků, kteří s naprostým klidem sedí na ocelové traverze ve výšce 260 metrů a chystají se obědvat, se dočkal desítek nejrůznějších předělávek nebo parodií, visí jako dekorace v nejedné domácnosti nebo kanceláři a stal se synonymem pro zlatou éru stavby ocelových mrakodrapů v New Yorku.

Ačkoliv fotografie působí jako běžná momentka ze života dělníků, dnes se už ví, že byla naaranžovaná. Byla pořízena 20. září 1932 během dokončovacích prací na budově 30 Rockefeller Plaza, konkrétně na jejím 69. podlaží, a měla sloužit jako reklamní fotografie na nové Rockefellerovo obchodní centrum. Stejný den vzniklo ještě několik podobných fotografií, na nichž dělníci předstírají hraní fotbalu nebo v ohromné výšce spí. Ačkoliv se tedy jednalo o vymyšlené situace, dělníci byli skuteční. S jistotou se podařilo určit pouze tři muže – třetím zleva má být Joseph Eckner, třetím zprava pak Joe Curtis. O prvním zleva se pak ví nejvíce. Jednalo se o Gustáva Popoviče, přezdívaného Gusti, rodáka ze slovenské obce Vyšný Slavkov. Živil se jako dřevorubec a byl proto zvyklý na práci ve výškách. Pohlednici s fotografií poslal své ženě se vzkazem: „Nestrachuj se, drahá Mariško, jak vidíš, mám pořád flašku.“ Popovič se před druhou světovou válkou vrátil na Slovensko, kde obhospodařoval vlastní pole.

Identita ostatních však zůstává zahalena tajemstvím. Podle Národního muzea amerických indiánů jsou tři muži na fotografii příslušníky kmene domorodých Američanů. Další výzkumníci se domnívají, že muži na fotografii jsou Irové, případně měli švédské předky. Dlouhá léta nebylo známo ani jméno skutečného autora snímku. V roce 2003 bylo autorství přisouzeno Charlesi C. Ebbetsovi, který byl ve 30. letech hvězdou v oboru a publikoval i v deníku The New York Times a v mnoha dalších novinách a časopisech.

A samotná budova 30 Rockefeller Plaza? Ta byla dokončena rok po pořízení snímku, měří 260 metrů, má 66 pater. Uvnitř se nachází 60 výtahů, z nichž 8 jede rychlostí 370 metrů za minutu, čímž si ve své době vysloužily titul nejrychlejších osobních výtahů na světě. V současné době budova slouží jako sídlo celostátní televize NBC.