
Zemědělské haly z oceli jsou investicí do budoucnosti
Odhaduje se, že ve střední Evropě je zhruba každá pátá zemědělská hala starší 30 let. Kvůli zhoršenému technickému stavu tak už mnohdy neplní dobře svůj účel, ať už se jedná o kravíny, drůbežárny, nebo haly pro uskladnění sena, slámy či zemědělské techniky. S investováním do nové či rekonstruované haly se však často otálí, dokud není pozdě a stavba není v havarijním stavu. Dobře navržená a kvalitně zrealizovaná hala přitom dokáže v konečném důsledku ušetřit mnoho peněz a zároveň umožní využití moderních technologií, které se s nastávajícími klimatickými změnami mohou velice vyplatit.
V principu není rozdíl v tom, zda je investorem velký podnik, nebo drobný živnostník. Oba mají stejný záměr – investovat rozumně a šetrně. Cílem každého zemědělce je neutrácet za halu více, než je nezbytné. Právě proto zákazníci oceňují ověřený systém Quick and Easy společnosti Borga, který umožňuje rychlou realizaci standardních ocelových hal. Proto je možné snížit náklady tak, aby hala sloužila právě k tomu, k čemu má – k ochraně drahého vybavení a zemědělské techniky, k vytvoření a udržení optimálních podmínek pro dobytek a k vhodnému dočasnému či dlouhodobému skladování zemědělských plodin či sena.
Kravíny, drůbežárny nebo zimoviště a skladovací haly by měly být navrhovány a konstruovány především s cílem zajistit vysokou produktivitu práce se snadnou obslužností a dlouhou životností haly. Kromě jiného je proto potřeba myslet na přirozené nebo regulované proudění vzduchu, vhodné a dostatečné prosvětlení nebo na zvýšenou ochranu střechy proti přehřívání.
Vyplatí se proto využívat ověřená chytrá řešení, jako je například perforovaný plech na stěnách a štítech, jenž umožňuje dostatečné větrání a propustnost světla, nebo antikondenzační systém z kompozitního vlákna omezující odkapávání kondenzátu.
U zastřešení pro skladování slámy je situace jednodušší. Nejsou potřeba nákladné zemní práce jako v případě větších a rozlehlejších kravínů či stájí, což investorovi šetří čas a finance. Podobná zastřešení lze navíc kromě skladování slámy a sena využít i pro zaparkování techniky, skladování plodin nebo zakrytí hnojiště, případně silážních jam. Uzavřené nebo otevřené haly se používají zejména tam, kde nevadí přirozená vzdušná vlhkost a kde je požadováno přirozené větrání.
U některých otevřených hal je stěnové opláštění například jen na několika stěnách nebo je nahrazeno speciálními sítěmi, které umožňují měnit plochu zakrytí stěn dle potřeby: například jejich vytažením lze halu otevřít nebo naopak v případě špatných klimatických podmínek je možné ji až z 80 % uzavřít. Zastřešení lze stavět v různých výškách a kapacitu se dá navyšovat podle aktuálních potřeb. I na to lze při samotném plánování myslet a vše dispozičně připravit.
Nejelegantnějším řešením požadavku na nové prostory bývá často rekonstrukce, zejména v případě, kdy investor nemá čas, vůli nebo prostředky na výstavbu úplně nové haly. Při rekonstrukci je možné bezezbytku využít staré nosné konstrukce, opěrné zdi i další prvky z původní stavby, pokud to jejich technický stav dovoluje.