Železo, základ oceli. 10 zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli

O úžasných vlastnostech oceli a konstrukcí z nich vyrobených – mostů, mrakodrapů, rozhleden či montovaných ocelových hal – jsme napsali už nejeden článek. Ledacos zajímavého se ovšem dá říci i o železe, bez něhož by ocel neexistovala. Vybrali jsme pro vás 10 faktů o železe, které vás možná překvapí.

1) Železo je šestým nejběžnějším prvkem v celém vesmíru.

2) Železo je čtvrtým nejhojněji se vyskytujícím prvkem v zemské kůře v přepočtu na váhu a vůbec nejhojnějším elementem v celkovém složení naší planety.

3) Podle studií odborníků zná lidstvo železo už více než 5 000 let. Jedny z nejstarších železných nálezů však pocházejí z železa meteorického, nikoliv zemského.

4) Železo je klíčovou složkou druhu meteoritu zvaného siderit. Říká se mu také meteorické železo a právě z něj pocházejí egyptské železné korálky z období kolem 3200 před Kristem.

5) Doba železná nepředčila dobu bronzovou proto, že by železo bylo kvalitou nadřazené bronzu, ale spíše proto, že je ho na Zemi více a snadněji se zpracovává. Bronz je ve skutečnosti obecně tvrdší než čisté železo, a dokonce i lépe odolává korozi.

6) Železo je mimořádně důležitým prvkem v našem jídelníčku. Naše tělo jej potřebuje k energetickému metabolismu, pro správné fungování imunitního systému, krvetvorbu a řadu dalších procesů. Železo se vyskytuje v široké škále potravin od masa po celozrnné produkty.

 

7) Železo ke svému životu potřebují i rostliny, je nezbytné pro produkci chlorofylu, a tudíž fotosyntézu.

8) Ačkoliv lidské tělo železo potřebuje, při nadbytku se stává pro náš organismus toxickým. Jedovaté je v množství 20 miligramů na kilogram tělesné váhy, smrtelná dávka pak činí 60 miligramů na kilogram tělesné váhy.

9) Devadesát procent všech kovů, které jsou na Zemi rafinovány, tvoří železo. Největší část jeho objemu pak „padne“ na výrobu oceli.

10) Ačkoliv je zásoba železa na Zemi mimořádně velká, nevydrží lidstvu navěky. Vědci odhadují, že množství vytěžitelného železa na planetě vydrží při současném tempu spotřeby už jen asi sto let. V naší sluneční soustavě, v prostoru hlavního pásu mezi Marsem a Jupiterem však byla objevena planetka pojmenovaná 16 Psyché s průměrem okolo 200 kilometrů, která je tvořena prakticky jen niklem a železem. Pokud by lidstvo v budoucnu dokázalo její železo těžit, pokrylo by to jeho spotřebu na opravdu dlouhou dobu.