Vyhlídka na Ještědu láká turisty. Před větrem ji chrání ocelová konstrukce s kyvadlem
Objekt na Ještědu se stal oblíbeným symbolem Libereckého kraje na severu České republiky. Mimořádnost projektu, který spojuje funkci vysílače s horským hotelem a restaurací, potvrdilo i udělení Perretovy ceny Mezinárodní unií architektů v roce 1969.
Stavební dílo, jehož silueta se objevuje v logu města Liberec, je orientačním bodem a dominantou kraje. Má tvar jednodílného rotačního hyperboloidu a jeho budování bylo dokončeno v roce 1973 na vrcholu hory Ještěd.
Objekt je vysoký téměř 100 metrů s kruhovým půdorysem o průměru 33 metrů. Autorem projektu je architekt Karel Hubáček, jemuž se statikou stavby pomáhal Zdeněk Patrman a s výbavou vnitřních prostor Otakar Binar. Původně stával na vrcholu hory dřevěný hotel, který v šedesátých letech minulého století shořel.
Při novém projektu se tak musel použít odolnější materiál. Základ tvoří kruhová železobetonová deska. Nosný prvek stavby je tvořen dvěma soustřednými železobetonovými válci, které vyrobil pardubický podnik Průmstav. Na tyto válce jsou na ocelových konstrukcích zavěšena jednotlivá patra.
Brzy po dokončení konstrukce věže však došlo k několika případům, kdy se její štíhlá část za silného větru rozkmitala, což vzbuzovalo obavy. Bylo tak vyvinuto kyvadlo, které vyrovnává příčné kmitání stavby. Zdeněk Patrman na něm spolupracoval s českým Matematickým ústavem.
Ocel byla zvolena s ohledem na její specifické vlastnosti, zejména pevnost a odolnost, ve kterých vyniká. Proto se i v současnosti využívá k nejrůznějším výstavbám, zejména skladovacích a zemědělských hal, které realizuje i společnost Borga.
Unikátní stavba každoročně láká na Ještěd velké množství návštěvníků. Navíc je od roku 2006 kulturní památkou, proto by při její potenciální opravě bylo nutné jednat a spolupracovat s památkáři.