Tvary, které vám ve skladu ušetří místo

Skladování je věda. Zboží musí být lehce dostupné pro další expedici, zároveň je třeba při naskladňování využít co nejvíce prostoru. Ani tím to ale nekončí – s efektivitou na rtech je třeba vyprojektovat i samotné regály a skladovací prostory. Není divu, že logistická problematika dává zabrat i těm největším mozkům světa.

 

Problém první: „Dokonalý“ obal

Problémům se skladováním se v nedávné době věnovali vědci z New York University. Tým fyziků pátral po tvaru, který po nasypání do bedny zaujme nejvíce prostoru, čímž jej maximálně využije. Ideální jsou samozřejmě obaly tvaru krychle a kvádru. Jenže ty je potřeba pečlivě naskládat, a to si žádá čas i dostatek pracovní síly. A tedy finance navíc.

Co kdyby se ale zboží malých rozměrů při výrobě balilo do obalu, který při chaotickém plnění (tedy „sypání“) do kontejneru využije maximum prostoru? Stačilo několik experimentů a výzkumníci měli jasno: ideálním objektem je dokonalý čtyřstěn. Předměty tohoto tvaru zaberou 76 % prostoru. Ve zrychlujícím se světě výroby a dopravy si tento výzkumný závěr o aplikaci přímo říká…

 

Problém druhý: Ideální regál

Rozložení a dispozice skladových hal silně závisí na uskladněném zboží. Pokud jde o mnoho druhů výrobků, ukazuje se jako nejefektivnější chaotické skladování. Jeho nevýhodou jsou vysoké finanční náklady – na údržbu i pořízení.

Jaký je ale ideální tvar regálů? Podle Marca Chamberlanda, univerzitního profesora matematiky, je jím šestiúhelník, tedy obyčejný hexagon, který tak dobře známe ze včelích pláství.

Podle amerického matematika má šestistěn ideální poměr prostoru ku povrchu, který zaujímá. Skvěle také rozkládá zátěž – ne náhodou se strukturou včelího úlu inspirovaly i mnohé inženýrské projekty. V praxi zatím „úlové“ regály příliš rozšířené nejsou, jsou ale slibným směrem pro budoucí typy skladování.