Teplotní komfort zaměstnanců v zimě: Jaké jsou minimální teploty a čím zateplit ocelovou halu?

Tak jako se v létě zaměstnavatel musí postarat o to, aby jeho zaměstnancům nebylo na pracovišti příliš horko, musí samozřejmě i v zimě zajistit, aby jim nebylo zima. Teplotní komfort je potřeba udržovat nejen s ohledem na lidské zdraví, ale též na produktivitu a pohodu zaměstnanců. A v neposlední řadě jsou minimální a maximální teplotní podmínky na pracovišti přímo stanovené zákonem.

Co se týče konkrétní výše minimální teploty (i maximální), je zjednodušeně řečeno stanovena, podle typu práce, kterou člověk vykonává. Kancelářská a sedavá zaměstnání tak například vyžadují minimální teplotu 20 °C. Práce, kdy se člověk více hýbá a má vyšší energetický výdej, pak v rozsahu od 18 až do 10 °C v případě velmi energeticky náročných prací.

Upravte dress code a nabídněte teplé nápoje

Nehledě na dané předpisy je tepelný komfort poměrně individuální záležitostí, záleží na pohlaví (ženy mají obecně raději o něco teplejší prostředí), věku i třeba otužilosti člověka. Pokud je to tedy možné, měli by zaměstnanci mít možnost regulovat si teplotu na pracovišti sami, obzvláště v kancelářích.

Je-li na pracovišti zaveden dress code, měl by jeho pravidla zaměstnavatel pro zimní období upravit tak, aby se zaměstnanci mohli v případě potřeby tepleji obléknout. Zaměstnanci pak jistě v zimě ocení například i pestřejší nabídku teplých nápojů v kantýně či kuchyňce. Poskytování teplého ochranného nápoje (o teplotě 20 až 25 °C) je ostatně při specifických podmínkách dokonce povinné: zaměstnanci na něj mají zjednodušeně řečeno právo při práci ve vnitřním či venkovním prostředí s teplotou pod 4 °C.

Pro zateplení haly se nabízí řada řešení

Jedním z nejzásadnějších kroků pro udržení tepelného komfortu v ocelové hale je samozřejmě dostatečné a kvalitní zateplení. Montované ocelové haly jsou kompatibilní s různými tepelnými izolacemi a majitelé tak mají pestrou škálu možností řešení zateplení.

Haly je možné izolovat například sendvičovými panely z PUR pěny, vláknitými deskami, polystyrenem, lehčeným betonem či pěnovým sklem. Izolační plášť brání prostupu chladu z vnějšího okolí, zároveň také zabraňuje únikům tepla ven, čímž snižuje náklady na vytápění. Stejným způsobem lze zateplit i střechy nebo upravovat temperování prostoru a kondenzaci vzdušné vlhkosti, neboť i ta se na vnímání chladu podílí.