Světlo ovlivňuje výkonnost i pohodu zaměstnanců. Osvětlení průmyslové haly svěřte profesionálům
Dobré osvětlení je základem fungujícího a bezpečného pracovního prostředí. Kvalitní, dobře distribuované rozložení světla je předpokladem bezpečné a precizní práce i tělesné a duševní pohody pracovníků. Na co dbát při řešení osvětlení v průmyslových nebo výrobních halách?
Pro lidský organismus je nejvhodnější přirozené denní světlo. To významně ovlivňuje lidské zdraví a fyziologické procesy, které se v těle odehrávají, a také mentální stabilitu i psychickou pohodu člověka. Nedostatek světla snižuje imunitu, zvyšuje stres, zhoršuje zrak či narušuje správné fungování tělesných biorytmů. Lidem se též zhoršuje nálada, zvyšuje se míra stresu a agresivity. Dostavit se mohou i pocity úzkosti a apatie.
Kromě toho se světlo podílí na výkonnosti, s níž jsou lidé schopni pracovat, i na soustředěnosti, jež je obzvlášť ve výrobních provozech zcela nezbytná. Podle vědeckých studií může nedostatek denního světla snížit výkonnost až o 30 %. Přirozené denní světlo lze do průmyslové haly přivést hned několika způsoby: okny ve stěnách, střechou skrze střešní okna a světlíky či prosvětlovacími panely.
Některým podnikům však pouhé denní světlo nestačí a potřebují jeho kombinaci s umělým osvětlením, a to hlavně v případě vícesměnném provozu, kdy práce probíhá i v noci a denní světlo tedy přirozeným způsobem zajistit nelze.
Ideální volbou jsou svítidla dosahující svítivosti mezi 200 až 1 000 luxů, podle typu a určení prostoru. Například pro kancelářské prostory pro třídění a kopírování dokumentů stačí 300 luxů na metr čtvereční, ale pro kanceláře, kde se zpracovávají data a píšou i čtou dokumenty už je potřeba 500 luxů. Pro většinu výrobních hal zpravidla postačuje osvětlení v intenzitě 200 až 300 luxů, u sofistikovanější výroby, kde se pracuje kupříkladu s menšími či méně zrakově zřetelnými předměty pak i 1000 luxů a více. Správnost intenzity osvětlení lze měřit luxmetrem či jasometrem.
Co se vhodné barvy světla týče, pro správnou funkci zraku se doporučuje volit žárovky, které mají co nejblíže k dennímu světlu. To znamená sáhnout po chromatičnosti LED žárovek kolem 5 000 K. Takové světlo nenarušuje přirozený metabolismus, oči ani orgány se nemusejí přizpůsobovat odlišnému odstínu světla, a tak se nenamáhají.
Realizaci osvětlení v ocelové výrobní hale je vhodné svěřit profesionálům. Jak již bylo naznačeno výše, různé typy prostorů vyžadují různé osvětlení, a to nejen do intenzity záření a světla, ale například i úhlu osvětlení. Ve společnosti Borga máme s realizací osvětlovacích řešení pro průmyslové haly bohaté zkušenosti. Osvětlení optimalizujeme dle konkrétních potřeb, naše průmyslová svítidla jsou energeticky úsporná, vysoce kvalitní a téměř bezúdržbová, navíc cenově dostupná s dlouhou životností.
Tip na závěr: Osvětlení na pracovišti zlepšíte i dalšími opatřeními. Můžete například nechat vymalovat stěny a stropy podle barvy vydávaného světla, aby se světlo ze svítidel lépe odráželo. Důležitá je také eliminace rušivého osvětlení, odlesků, odrazů, stínů a tak dále. Osvětlovací tělesa je rovněž potřeba pravidelně čistit, aby nečistoty nesnižovaly množství vydávaného světla. V neposlední řadě pomůže i zpětná vazba od pracovníků: jestli jsou pro ně světelné podmínky dostačující, příjemné, zda nepociťují únavu očí a podobně.