Sportovní obři: 4 úžasné ocelové stadiony

Sportem, byť v obměňujících se podobách, se lidstvo baví již celá tisíciletí. Již ve starověku se sportovní klání odehrávala ve speciálních prostorách – například na stadionech. Tehdy se jednalo o specifická oválná závodiště, dnes se již slovem stadion označuje široká škála sportovišť. Ohromné sportovní stadiony jsou dnes často jedněmi z dominant měst a architektonickými skvosty. Mnohé si užívají statusy ikon a sportovních svatostánků. A řada z nich ve své konstrukci využívá ocel, která je pro stavbu impozantních budov jako stvořená. Pojďte se s námi podívat na 4 působivé ocelové stadiony.

Wembley Stadium

Britský stadion Wembley Stadium dostal svou současnou podobu v roce 2007, kdy byl zdemolován jeho předchozí jmenovec. Dnes se může se svou kapacitou 90 tisíc diváků pochlubit titulem druhého největšího stadionu v Evropě a největšího v celém Spojeném království. Pro renovaci stadionu bylo spotřebováno asi 23 tisíc tun oceli. Jeho výrazným poznávacím znamením je 134 metrů vysoký oblouk nazývaný Wembley Arch. A přidáme ještě jednu zajímavost: v celém objektu naleznete celkem 2,618 WC.

State Farm Stadium (dříve University of Phoenix Stadium)

Máte rádi americký fotbal a říká vám něco název Super Bowl? Pak si možná vzpomenete, že před pár lety tento nejdůležitější zápas amerického fotbalu hostil majestátní University of Phoenix Stadium, dnes známý jako State Farm Stadium. Stadion, který dokáže pojmout až kolem 70 tisíc fanoušků, se pyšní unikátní zatažitelnou ocelovou střechou a ještě unikátnějším hřištěm: zhruba 8 700 metrů čtverečních hrací plochy osazené živou trávou je posazeno na třinácti ocelových kolejnicích a s pomocí více než pěti set ocelových kol je schopno vyjíždět ze stadionu ven a poté opět zajíždět zpátky. Proč tohle cestování? Důvodem je právě použití opravdové trávy. Není-li travnatá plocha potřeba, jednoduše stadion opustí a užívá si slunce, deště a dalších přirozených venkovních podmínek. Pod tímto výsuvným hřištěm se skrývá plocha druhá, tentokrát cementová, kterou lze používat při dalších konaných akcích, při nichž by travnatá plocha trpěla. V roce 2006 byl tento unikátní stadion dokonce vyhlášen jedním z deseti TOP světových sportovišť

Allianz Arena

Fotbalový stadion přezdívaný „nafukovací člun“ je jedním z moderních symbolů německého Mnichova. Sportoviště s kapacitou více než 70 tisíc fanoušků je nynějším domovem hvězdného klubu FC Bayern Mnichov. Jeho na první pohled nejvýraznějším rysem je její fasáda, která se skládá z bezmála tří tisíc kosočtvercových polštářů z etylén tetrafluoretylenové fólie. Polštáře jsou zčásti transparentní, díky čemuž může být fasáda stadionu nasvícena, a to buď červeně, modře, nebo bíle, podle toho, jaký tým zrovna uvnitř hraje. Konstrukce arény si vyžádala značné množství oceli – použito jí bylo zhruba 22 tisíc tun.

Estádio Municipal de Aveiro

V portugalském městě Aveiro najdete stadion, který se sice nepyšní kdovíjak obřími rozměry či unikátními technologickými vychytávkami, přesto se snadno zapíše do paměti. Sportoviště postavené pro fotbalové mistrovství světa v roce 2004 se může pochlubit vskutku dynamickým a pestrobarevným designem. Ano, při jeho konstrukci se hrálo hlavně na vizuální efekt: ocelové střešní pylony jsou zbarvené červeně, střecha je modrá, hlediště září barvami duhy. Celým stadionem tak prostupuje hravá atmosféra, až by člověk skoro měl pocit, že se ocitl spíše na latinskoamerickém karnevalu než na sportovním zápase.

Zocelujte se v oceli

Ocel je díky svým vlastnostem výborným materiálem nejen pro stavbu takto velkých sportovišť, ale může posloužit i pro skromnější sportovní projekty. My z Borga máme bohaté zkušenosti se stavbou montovaných sportovních hal, které jsou využívány kupříkladu pro utkání v házené, tenisu, gymnastice, bowlingu a řadě dalších sportovních aktivit.