
Solární panely na ocelových halách šetří energie
Sluneční energie je hlavní složkou obnovitelných zdrojů, mezi které patří i větrná nebo vodní energie. V dnešní době, kdy se stále více států i soukromých subjektů odvrací od energie získávané ze spalování fosilních paliv, jsou právě solární panely vhodným alternativním zdrojem energie.
Ocelové haly se přitom pro umístění solárních článků skvěle hodí. Díky pevné a stabilní konstrukci dokážou nést zvýšenou zátěž, jakou množství solárních panelů představuje. Rovněž se tak dá využít velká plocha střechy nebo pláště, která v opačném případě zůstane nevyužitá a slunce na ni svítí bez jakéhokoliv užitku.
Základním stavebním kamenem každého solárního panelu je fotovoltaický článek. Jedná se o velkoplošnou polovodičovou diodu, která je schopná přeměňovat sluneční světlo na elektrickou energii. V praxi se můžete setkat se dvěma typy solárních panelů – křemíkovým nebo tenkovrstvým.
Křemíkový solární panel je konstrukčně nejjednodušší a také cenově nejdostupnější. Jeho účinnost je pak 17 %. Nezdá se to příliš, avšak spalovací motory mají průměrnou účinnost okolo 15 %. Tenkovrstvé solární panely jsou zatím na počátku svého vývoje a s každou novou generací se vylepšují. Ty současné už tvoří proužky o šířce okolo jednoho centimetru. Jejich účinnost proto není zrovna velká, mají však mnohem variabilnější možnosti využití než klasické velké křemíkové panely.
Kromě těchto běžně dostupných panelů vědci vyvíjejí i například organický solární panel využívající nanotechnologie a geneticky modifikované bílkoviny. Jednalo by se o plně přírodní solární panel bez příměsí toxických látek. Toto je ovšem zatím hudba budoucnosti.
Nás v této chvíli bude zajímat především využití stávajících solárních panelů na ocelových halách. Pořídíte-li si fotovoltaiku o výkonu 100 kWp, můžete během celého roku vyrobit elektrickou energii v hodnotě až 100 000 kWh. Ročně tak můžete ušetřit až 12 000 euro. I přes počáteční vyšší náklady se tak investice do vlastních solárních panelů začne vyplácet prakticky okamžitě. Životnost panelů je navíc okolo 20 až 25 let, tudíž je návratnost zaručena. Takto získanou elektrickou energii lze využívat například pro ohřev vody nebo ji ukládat do akumulátorů, odkud se může čerpat, když je odběr dražší.