
Senu dopřejte sucho a vzduch, siláži utěsnění a podmínky pro kvašení
Montované ocelové haly často slouží jako zemědělské podniky a chovatelské stáje pro hospodářská zvířata. Dobytku, kozám, ovcím, drůbeži či prasatům nabízí tento typ přístřešku optimální podmínky pro život, slouží ale také pro výrobu a skladování rozmanitých druhů krmiv. Seznamte se blíže s krmivy pro skot, a naučte se zásady jejich výroby a správného skladování.
Hospodářská zvířata se krmí desítkami druhů potravy, převládá siláž a seno
Základní potravou hospodářského dobytka jsou objemná neboli statková krmiva. Jedná se především o píci a siláž, dále sem patří seno, sláma a okopaniny. Dalším typem potravy jsou jadrná krmiva, tedy obiloviny, luskoviny a šrotové směsi. Krmiva se dělí na sacharidová, kam spadá mesala či řepka, sacharidovo-bílkovinná, což jsou obiloviny či luskoviny, a nakonec bílkovinná, kam patří luštěniny typu hrách, sója a boby. Aby si každé z uvedených krmiv udrželo nutriční hodnoty a bylo zdravotně nezávadné, je třeba jej náležitě skladovat.
Seno musí průběžně schnout, aby si zachovalo vitamíny
Seno patří mezi nejdůležitější suché krmivo skotu, které se využívá během celého roku. U sena je důležité především skladování ve správné teplotě a vlhkosti, protože jinak seno plesniví a přichází o živiny. Proto se ukládá nejčastěji v zastřešených zemědělských halách, které brání vniku škůdců, vlhkosti i přímému slunečnímu záření. Zároveň poskytují dostatečnou cirkulaci vzduchu, aby se seno nezapařilo a správně prosychalo.
Šťavnaté krmivo, jež je základem krmení dobytka v letních měsících, představuje zelená píce. Tu si skot obstarává buď samostatně v pastevním výběhu, anebo jej přijímá skrze dokrmování v kravíně. Toto krmivo obsahuje vysoký podíl živin, vitamínů, minerálních látek a vody, je dobře stravitelné a díky vláknině podporuje zdravé trávení. Pokud se pící dokrmuje řízeně, měla by se očistit od zeminy, protože z té zvířata mívají dlouhodobé průjmy.
V siláži je potřeba zajistit podmínky pro fermentaci a správné pH
Kromě sena a píce se krávy krmí také siláží, která se vyrábí z kukuřice, vojtěšky, jetele, bramborové hlízy, slunečnice, pšenice, ječmene, hrachu a dalších rostlin v konzervované formě. Tato krmiva mají dlouhou trvanlivost, je však potřeba je skladovat v optimálních podmínkách. Důležité je především zabránit kontaktu se vzduchem. Díky tomu si krmivo zachovává čerstvost a kvalitu.
V opačném případě se začíná rychle kazit, množí se v něm bakterie, plesniví a hnije. Uvnitř vzduchotěsné siláže je také potřeba zajistit fermentaci, při níž působí mléčné kvašení cukrů, vytváří se potřebná kyselina mléčná a vzniká prostředí se správným pH, jež odpovídá dané sušině. Nezbytné je pak udržovat čistotu, aby se dovnitř nedostaly nežádoucí mikroorganismy. Plesnivá či jinak poškozená siláž totiž může mít za následek snížení užitkovosti skotu.
Krmné směsi se uchovávají v jednorázových pytlích
Posledním typem krmiva pro dobytek jsou krmné směsi. Suroviny, které jsou jejich součástí, se zpracovávají několika technologickými postupy – rozmělňováním, lisováním, loupáním, mačkáním, odslupkováním, sušením či konzervováním. V případě obilovin a luskovin se provádí termické a hydrotermické úpravy. V některých případech se krmivo granuluje za pomoci protlačovacích lisů. Co se týče skladování, krmné směsi se zpravidla uchovávají v jednorázových papírových nebo plastových pytlích. Ty se pak ukládají křížově na paletách nebo v pytlovacích silech, a to opět v hale, kam nepronikne vlhkost a kde proudí dostatek vzduchu.