Rovné střechy a sníh: Na co si dát pozor a jak předejít nehodám?
Majitelé domů a hal s rovnou střechou by se měli mít v zimě na pozoru. I když je sníh zdánlivě lehký, každoročně zaviní několik stovek havárií na této části budovy. Někdy jen promáčkne řadu eternitových šablon, jindy ale může zlikvidovat celý krov. A právě rovné střechy patří k těm nejohroženějším.
Plochá střecha, která se často využívá u výrobních ocelových hal, má mnoho výhod. Je levnější, prostor nahoře může být využíván a nedrží se na ní nečistoty v podobě mechů a lišejníků. V zimních měsících je však potřeba dohlížet na to, aby nánosy sněhu, které se na ploché střeše shromažďují, neponičily konstrukci. Před zimou je proto dobré staré střešní konstrukce nechat zkontrolovat a případně posílit.
Zvýšené riziko nadměrného zatížení sněhem se v této souvislosti týká zejména stavebně a konstrukčně lehčích objektů, které mají rovné střechy zabírající velkou plochu, jako jsou například sklady, výrobní objekty či velké obchody. V chladném období totiž střecha zažívá nápor. Sníh se postupně vlastní vahou lisuje a namrzá. Pokud částečně roztaje a následně opět zmrzne, jeho hmotnost se zvětšuje až na přibližně 400 kilogramů na metr čtvereční. Protože na takové zatížení nejsou střechy většinou stavěné, může dojít ke zlámání střešních latí, nebo dokonce krokví. Výjimkou není ani celkové zřícení střešní konstrukce.
Prevencí těchto nehod může být elektrické vyhřívání plochy střechy, její části nebo jen okapů. Jedná se sice o efektivní řešení, v současné době zdražování energií je ale velice nákladné. Proto touto vymožeností disponuje jen malé procento hal. U ostatních při napadání silné vrstvy sněhu nezbývá nic jiného než manuální odklízení. Rovné střechy bývají sice pochozí, v zimě je však na místě opatrnost. Plechy kloužou, takže se z nich dá poměrně snadno odhrabovat sníh, stejně tak na nich ale lze upadnout nebo z nich dokonce spadnout. Proto by se při odklízení sněhu nemělo zapomínat na dodržování veškerých bezpečnostní opatření.
Sníh je vhodné pouze šetrně odmetat, k čemuž se hodí koště či kartáč na násadě, případně odhrnovat hrablem ze dřeva nebo s břitem z gumy. Pokud je sníh hodně zmrzlý, nedoporučuje se odškrabovat jej násilím. V takovém případě je vhodnější počkat na jarní tání. Vyplácí se zvolit správnou taktiku – sníh odstraňovat rovnoměrně, nenahrnovat ho na jedno místo, ze sedlových střech odstraňovat sníh symetricky z obou střešních ploch a nejlépe současně.
A konečně, pokud se chcete poničení střechy sněhem maximálně vyhnout, je na místě prodiskutovat vhodnou konstrukci se stavební firmou už při plánování vybudování objektu. Návrhy na míru připravuje například společnost Borga, která se zaměřuje především na výstavbu ocelových hal. Kvalitním plánem se tak můžete vyhnout pozdějším komplikacím i nemalé finanční ztrátě za případnou opravu při poškození střechy sněhem.