Recyklace oceli šetří životní prostředí i peněženku. Jak celý proces zpracovávání probíhá?
Ocel mezi stavebními materiály vyniká v tom, že ji lze stoprocentně a stále dokola recyklovat, aniž by ztratila své vlastnosti. Řadíme ji k nejvíce recyklovanému materiálu na světě, její recyklace celosvětově dosahuje 86 procent. Zhruba polovina oceli vyrobená v Evropě pochází ze šrotu. V tomto článku vysvětlíme, jak taková recyklace probíhá.
Zdroje ocelového šrotu se rozdělují do tří kategorií. Vratný šrot vzniká přímo v huti, kde se opět během několika týdnů zpracovává. Nakupovaný šrot z průmyslové výroby je výsledkem obrábění ocelových polotovarů a jeho doba návratnosti do ocelárny trvá několik měsíců. Šrot poslední kategorie pochází z ocelových produktů po konci jejich životnosti, který se nejčastěji odnáší a vykupuje v místech k tomu určených.
Po osobním odběru šrotovníky na určených sběrných místech nebo ve výkupních střediscích se ocelový šrot třídí. K tomu se využívají magnety, které ocel oddělují od ostatních materiálů, nebo drtiče s magnetickými bubny, které ocel separují od dalších kovů a materiálů. Hydraulické stroje se používají k řezání silné těžké oceli získané z železnic a lodí působením silného tlaku na předměty.
Takto získaná ocel se dále rozesílá do hutí nebo sléváren. Ocelový šrot se poté vyčistí od nečistot a roztaví v peci, která pracuje při teplotě téměř 3 000 stupňů Celsia. Následně se roztavená ocel nalije na plechy. Recyklovaný materiál je poté připraven k odeslání do továren k další výrobě nejrůznějších komodit, od jízdních kol přes plechovky až po kancelářské sponky. Cyklus tak začíná od začátku.
Recyklace oceli takto nakonec ušetří téměř 74 procent celkové energie spotřebované při výrobě z prvotních surovin. To má obrovský přínos v boji za úsporu přírodních zdrojů a snižování emisí skleníkových plynů. I proto ocel ke stavbě využívá i společnost Borga, která z ní navrhuje a montuje ocelové haly. Tento materiál se totiž osvědčil i vzhledem k dalším výhodám, které přináší.
Kromě šetření životního prostředí využití oceli šetří rovněž finance spotřebitele. V době zdražování stavebních materiálů ocel stále oproti jiným alternativám vychází poměrně levně. Na finálním rozpočtu se odráží též to, že montování z oceli je rychlé a přispěje tak k hospodárnosti celé výstavby. I proto v poslední době nabývá na popularitě.