
Ramínko na šaty, ale i Železná plíce – ikonický Sydney Harbour Bridge
Harbour Bridge, přezdívaný „Ramínko na šaty“, klenoucí se nad přístavem Port Jackson v Sydney je jednou z ikon Austrálie, podobně jako operní hala v témže městě.
Aktuálně jde o pátý nejdelší ocelový obloukový most na světě, co do výšky mu však mezi ocelovými mosty patří první místo: nejvyšší vrchol jeho oblouku se tyčí úctyhodných 134 metrů nad hladinou.

Tento ocelový kolos se začal stavět před bezmála 100 lety, 28. července 1923. Dokončen byl o devět let později v roce 1932. Na jeho stavbě se vystřídalo 1 400 dělníků, kterým prošlo pod rukama šest milionů nýtů a zhruba 53 tisíc tun ocele. Tehdejší pracovní podmínky byly tvrdé a těžká práce si vyžádala dokonce šestnáct životů, dva dělníci zemřeli přímo pádem z mostu.
Aby mohl být most zbudován, muselo jít k zemi hned 469 budov, jak komerčních staveb, tak i obytných domů. Asi osm stovek lidí se kvůli demolicím muselo přestěhovat, a to údajně bez kompenzace. Na druhou stranu poskytla stavba mostu dělníkům na dlouhá léta stabilní obživu, což bylo v době Velké hospodářské krize neocenitelné, a most si tak vysloužil svou tehdejší přezdívku „Železná plíce“.

Jak již bylo zmíněno, konstrukce mostu si vyžádala asi 53 tisíc tun oceli. Celých 39 tisíc tun pak „spolykal“ samotný majestátní oblouk. Ačkoliv je Sydney Harbour Bridge celosvětově proslulým symbolem Austrálie, jen zhruba pětina ocele spotřebované při jeho stavbě pocházela z domácí produkce. Zbylých 79 % bylo dovezeno z Velké Británie.