Proč jsou v USA budovy z oceli tak populární?

Každý, kdo někdy navštívil Spojené státy americké, si určitě povšiml mnoha rozdílů mezi nimi a Evropou. Jiná metrická soustava, dálnice s minimálně 8 pruhy a extrémně velká balení čehokoliv od jídla až po prací prášek. Jedné zásadní odlišnosti si však mnoho lidí na první pohled nevšimne – Američané staví prakticky všechno z oceli. Proč? Na to vám dnes odpovíme.

 

Cena až na prvním místě

V Evropě je nejčastějším stavebním materiálem při stavbě rodinných nebo běžných kancelářských budov železobeton nebo zdivo. Ze dřeva se již v dnešní době tolik nestaví a ocel je na kontinentu používaná hlavně pro stavbu mrakodrapů. V Americe však ocel používají běžně i při stavbě rodinných domů, s čímž se ve střední Evropě setkáváme poměrně málo.

Z čeho pramení tato americká vášeň pro ocel? Důvodů je hned několik, tím hlavním kritériem je však samozřejmě cena. Zatímco v Evropě je vápenec, hlavní složka do cementu, natolik běžnou záležitostí, že výroba betonu není nic nákladného, v USA je tomu jinak. Vápenec se zde v mnoha oblastech prakticky nevyskytuje a beton se tu proto stává nedostupným a drahým artiklem. A když už je k dostání, musí se betonové panely zvedat do výšky pouze pomocí jeřábů, jejichž pronájem se hodně prodraží. Ve Spojených státech navíc nejsou v mnoha oblastech rozšířeny.

 

Rozhodují i zkušenosti se stavbou

V takovém případě nastupuje na scénu ocel. Stavba z ocelových rámů je rychlá a levná, což se promítá i do nákladů investora. Do karet hrají oceli rovněž americké stavební předpisy, které přísně dbají především na nehořlavost materiálů, z nichž se staví. Více jak třípatrová stavba nesmí být postavena ze dřeva a musí být z ocelových rámů. Nezanedbatelným faktorem jsou rovněž zkušenosti stavebních firem. V Evropě není beton nebo zdivo nic neobvyklého, v USA je však nutno počítat s tím, že mnoho dělníků a techniků nedělalo nikdy s ničím jiným než s ocelovými rámy. Jejich zaškolování by tak stálo nejen peníze, ale bylo by i riskantní, co se týče kvality výsledných staveb.