Počasí a zemědělci jsou neodmyslitelně spjati

borga_promo_box_hesselby

Zemědělci jsou po většinu roku odkázáni na přízeň či nepřízeň počasí. Musí včasně reagovat na jeho projevy a snažit se co nejvíce minimalizovat škody. Letos zemědělce potrápily zejména jarní mrazíky, kvůli kterým pomrzla část ovocné a vinařské úrody.

Pěstitele ovoce zasáhly mrazy

Zejména Slováčtí ovocnáři a zahrádkáři nemůžou označit letošní úrodu jako uspokojující. Na vině jsou především mrazíky, které se na území České republiky objevovaly ještě i na sklonku dubna. Teploty se v té době pohybovaly až k pěti stupňům pod bodem mrazu. Sadařům vznikla obrovská škoda, protože jim pomrzly květy na 60 - 90 % ovocných stromů. Letos je tak slabá úroda jablek, višní, třešní, ale i meruněk nebo hrušek, což se odrazilo také v počtu lihovin, moštů a dalších ovocných výrobků.

Vinaři přišli o část úrody, ale kvalita zůstala zachována

Ranní jarní mrazíky ovlivnily také objem produkce tuzemské vinné révy. Mrazy zničily zhruba 30 % úrody. Ani v dalším průběhu roku neměly vinaři klid. Slunné dny totiž střídal déšť, což zapříčinilo vznik plísňových chorob. Ty už ale neměly takový dopad na kvalitu a objem úrody jako jarní mrazíky. Déšť zkomplikoval také samotný proces sbírání hroznů na přelomu září a října. Na některá místa vinic se sběrači nemohli vlivem podmáčené půdy vůbec dostat a sklizeň se tak posunula o několik dní. Nic z nešvarů letošního počasí však nemělo vliv na kvalitu hroznů, která zůstala zachována.

Zelenině se letos daří více než loni

Příznivou sezónu zažívají zelináři. Oproti loňskému roku jim sucho nezpůsobilo výrazné ztráty a letošní produkce zeleniny je proto vyšší až o několik desítek tisíc tun. Zatímco loni došlo k poklesu produkce cibule, květáku, zelí, kořenové zeleniny nebo paprik, letos se víceméně dařilo všem druhům zeleniny. V České republice zabírá největší osevní plochu se zeleninou cibule, zelí, hrách a mrkev. Na vzestupu je dýně, která je u Čechů čím dál populárnější.

I brambor a obilí je letos víc jak loni

Kromě zeleniny se letos dařilo i bramborám, které se podle pěstitelů sklízely za téměř ideálního počasí. Letošní úroda je proto nadprůměrná a až o třetinu vyšší než v loňském roce. Tehdy totiž do produkce zasáhlo sucho, které zničilo velkou část úrody. Nadprůměrná je letos také sklizeň obilovin. Zemědělci podle odhadu Českého statistického úřadu sklidili přes 8 milionů tun obilí, což je čtvrtá nejvyšší úroda obilovin od roku 1920. Dařilo se ale také kukuřici, která vlivem příznivého počasí neshnila.

Sucho potrápilo zemědělce i letos, vláda se obává eroze půdy

Počasí je jeden z faktorů, který má vliv na kvalitu zemědělské půdy. Kromě mrazíků ovlivnilo zemědělskou produkci také sucho, které zasáhlo Českou republiku zejména na konci léta a začátku podzimu. To ovlivnilo zejména kvalitu půdy, protože nebyla schopná vsáknout říjnové deště. Vlivem dlouhodobého sucha, navíc v kombinaci s neefektivním hospodařením, dochází k sesuvu půdy a jejímu úbytku. Proti erozi dlouhodobě bojuje stát a plánuje zpřísnění kontrol v dalších letech. Vyvinul proto jednoduchou online protierozní kalkulačku, díky které si můžou zemědělci zhodnotit vlastní osevní postupy, navrhnout optimální protierozní opatření a zjistit míru erozní ohroženosti hodnocených lokalit.