
Petřínská rozhledna jako prototyp zajímavé ocelové stavby
K raritním ocelovým stavbám patří bezesporu Petřínská rozhledna, které se často přezdívá „pražská Eiffelovka“. Nachází se v Praze, hlavním městě České republiky. S výškou 58 metrů se řadí k nejznámějším pražským dominantám, které lákají turisty z celého světa.
Inspiraci si tato rozhledna vzala ze slavné Eiffelovy věže. Stavba byla zahájena v březnu roku 1891 podle návrhu architekta Vratislava Pasovského. Hotovo bylo v neuvěřitelně krátkém čase, během pěti měsíců. Základna rozhledny se nachází ve výšce 324 m. n. m.
Rozhledna má 11 metrů hluboké základy a na nich stojí vysoká ocelová konstrukce. Jádrem konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah. Konstrukce věže z Thomasovy oceli byla vyrobena podle projektu inženýrů Františka Prášila a Julia Součka v Pražské mostárně Českomoravské strojírny. Ocelová konstrukce vážila 174 tun a měřila 60 metrů.
Pozoruhodnou konstrukci krášlí ozdobné prvky z ocelových profilů ohýbaných teplem. Ocelové konstrukční prvky pro Petřínskou rozhlednu byly vyrobeny moderním způsobem, z takzvané plavkové oceli, tedy oceli zpracované v tekutém stavu. Do té doby se používala svářková ocel, zpracovávaná v těstovitém stavu kováním.
Okolo výtahu vedou dvě točitá schodiště s 299 schody. Rozhledna má také dvě vyhlídkové plošiny, které jsou přístupné návštěvníkům. Vyšší z nich se nachází v 53 metrech a nižší ve 20 metrech. Plošiny umožňují rozhled na panoráma Prahy včetně blízkého Pražského hradu.
Petřínská rozhledna se stala oblíbeným turistickým magnetem, jímž zůstává dodnes. Moc však nechybělo a její osud mohl být zpečetěn. Když v březnu 1939 navštívil okupovanou Prahu nacistický vůdce Adolf Hitler, měl vyjádřit přání, aby rozhledna zmizela, protože prý kazí výhled z Pražského hradu. Rozhledna však nakonec naštěstí zůstala stát a dodnes je hojně vyhledávanou destinací.