V zimě: pastvina, nebo stáj?
Všechna zvířata, i ta domácí a domestikovaná, jsou ze své přirozenosti spjatá s přírodou. Žijí v ní, živí se jí, pohybují se v ní. A to za každého počasí i ročního období. Mohlo by se tak zdát, že zimu venku snadno přečkají, a chov v uzavřeném prostoru tedy není potřeba. Nemusí to být ovšem úplně tak pravda.
Zvířata se chladu přizpůsobí, ale…
Koně patří k zvířatům, která zimní období snášejí dobře. Vlastně mnohem lépe než horké léto a dusné klima. Mají vrstvu podkožního tuku a zimní srst, která je hřeje, hustou hřívu i ocas, které chrání před větrem a deštěm, přizpůsobivou tělesnou termoregulaci, metabolismus, který vnitřní teplotu ovlivňuje, a další spoustu mechanismů, díky nimž umí vnějším podnebným podmínkám odolávat. S chladem se hravě vypořádávají také z dob, kdy jejich předkové žili v divoké přírodě, aniž by se mohli spoléhat na člověka. Podobně je na tom také skot. I on patří mezi zvířata s výbornými termoregulačními schopnostmi.
V tom, jak dobře obě zvířata přečkají zimu, však hrají roli především životní podmínky, které jim chovatel zajišťuje, jejich celkový zdravotní stav i tělesná kondice. V první řadě je nezbytné, aby zvíře mělo celoročně k dispozici kvalitní a plnohodnotné krmivo, které mu dodává energii a je zdrojem tepla, stejně tak přísun čerstvé vody. Usnadnit zimu pomůže také přístřešek či závětří se stelivem, kam se zvíře může kdykoliv schovat před nepříznivými podmínkami.
S mrazem neumí bojovat hříbě ani nemocný skot
Koně i krávy zkrátka potřebují čerstvý vzduch i celodenní pohyb. A to i v zimě. Existují však případy, kdy by chovatelé měli raději zvolit vnitřní chov. Obecně platí, že zimu snáze přečkají koně s velkým objemem těla. Oproti tomu čerstvě narozená hříbata by na mráz rozhodně chodit neměla, protože jejich křehký organismus není vůči zimě tolerantní. Proces termoregulace totiž zahajují již při 20° C. Ani koníci, kteří ještě neoslavili první narozeniny, či klisny v posledním stádiu březosti neumějí chlad dobře snášet. Schopnost přizpůsobit se zimě ztrácejí i koně trpící zdravotní obtíží.
Krávy obecně taková omezení k pobytu venku nemají. Mrazy nevadí ani malým telatům. Existují dokonce otužilá plemena, mezi nimi hereford nebo charolais, která se se zimou vyrovnávají lépe než ostatní. Pokud se však skot netěší dobrému zdraví, je zesláblý a jeho fyzická kondice není stoprocentní, je optimálnější pobyt v kravíně.
Kryté prostory by měly být chladné a větrané
Chov koní i krav v uzavřeném prostoru podléhá několika pravidlům, která by chovatelé měli mít na paměti. Stáj nesmí být v první řadě vyhřívaná. Teplota sice nemusí odpovídat extrémnímu mrazu, který vládne venku, ale rtuť na teploměru by měla ukazovat spíš jeho chladnější část. Na tu jsou totiž koně zvyklí a jejich tělo si s ní umí poradit lépe než s horkem. Náhlé výkyvy teplot, způsobené přechodem z teplé stáje na chladnou pastvinu, navíc mohou být pro zvířata fatální. Kromě toho by prostorem měl proudit čerstvý, svěží vzduch, nikoliv však průvan. Stejná měřítka platí i pro kravín, který by měl být vybaven ještě suchou podestýlkou.