
Pandemie a nedostatek stavebních materiálů: efektivním řešením je ocel
Pandemie koronaviru měla dopad i na stavebnictví, zejména na nedostatek a vysokou cenu stavebních materiálů. Podle odborníků je jedním z důvodů nedostatku surovin omezení námořní dopravy. Dodací lhůty se prodlužují a budoucí vývoj je obtížné předvídat. Cestou vpřed by mohla být recyklovatelná ocel. Má několik výhod - technické, ekonomické, estetické a především ekologické. Proto se používá ve stavebnictví a Borga ho používá jako hlavní materiál při stavbě hal. Ocel urychluje dobu výstavby.
To může přispět nejen ke zkrácení doby mezi zahájením stavby a jejím uvedením do provozu, ale také k hospodárnosti celé stavby. Kromě toho se ocel vyznačuje kombinací hospodárnosti a ekologie, tj. možností rekonstrukce, vyztužení, snadné demontáže a recyklovatelnosti kovového materiálu.
Ekologické a environmentální výhody
Právě recyklovatelnost oceli může přispět ke snížení nedostatku materiálu ve stavebnictví. Recyklace probíhá v nekonečném cyklu. Značná část již nepotřebných, vyřazených nebo zastaralých ocelářských výrobků se vrací do oceláren ve formě vysoce kvalitní druhotné suroviny. To vede k cenným úsporám přírodních zdrojů.
Ocel je totiž přírodní materiál, jehož zdrojem surovin je železná ruda. Železo, které je základem oceli, je čtvrtým nejrozšířenějším prvkem v zemské kůře a bez ohledu na konečný produkt nemá škodlivý dopad na životní prostředí. V porovnání s jinými materiály používanými k výrobě konstrukce je energetická náročnost poměrně nízká.
K udržitelnosti přispívá také vysoká odolnost oceli vůči přírodním vlivům, zemětřesením a změnám počasí. To se podepisuje na dlouhé životnosti konstrukcí a zamezuje nutnosti výměny nebo oprav, které by vedly k dalšímu plýtvání materiálem.