Ochrana ocelové stavby před požárem? Vyzkoušejte protipožární nátěr

Ocel patří mezi nejméně hořlavé materiály. Na druhou stranu se její mechanické vlastnosti rapidně zhoršují už při teplotách okolo 500 °C. Ocelová stavba tedy při požáru neshoří na prach, ale může se zásadním způsobem narušit stabilita její konstrukce a hrozí zřícení. Existuje přitom několik možností, jak se těmto fatálním následkům vyhnout. Kromě kvalitního hasicího systému je jednou z variant aplikace protipožárního nátěru.

Toto opatření je, co se realizace týká, jedno z nejjednodušších a nejednoho majitele ocelové montované haly nebo jiných ocelových budov potěší hlavně fakt, že patří i mezi řešení ekonomicky nejvýhodnější.

Hojně využívány jsou v současnosti intumescentní neboli zpěňující protipožární nátěry. Po aplikaci na stěnu ocelové haly nebo konstrukce začne při teplotách 150 °C a vyšších v nátěru probíhat chemická reakce, při níž v důsledku dehydratace polyalkoholů dojde k nabobtnání do vrstvy nehořlavé pěny. Objem původního nátěru se tak zvětší i padesátkrát. Tato pěna pak chrání ocelovou konstrukci před žárem a prodlužuje její schopnost plamenům odolávat, dokud se o požár nepostarají hasiči.

Na ocelové konstrukce se protipožární nátěry nanášejí jako druhá vrstva na základovou antikorozní barvu. Pro úpravu barevného odstínu lze použít i třetí svrchní vrstvu krycího laku. Povrch oceli je nutné před aplikací očistit od mastnot, případné rzi, nečistot a prachu. Samotný nátěr je možné nanášet štětcem, válečkem nebo jej lze na ocelovou konstrukci nastříkat.

Nátěry přitom nejsou jedinou variantou. Pro zvýšení požární odolnosti staveb je možné použít i některá z následujících řešení, případně různé kombinace, které se budou odvíjet od typu a využití stavby:

  • Vytvoření statických rezerv.
  • Vyplnění dutých sloupů betonem.
  • Protipožární obklad.
  • Obezdění konstrukce.
  • Protipožární omítky.
  • Protipožární podhledy.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv ochranu, naši odborníci ze společnosti Borga vám zaručeně poradí a pomohou vybrat nejlepší možnou variantu.