Ocelové haly a jejich opravy: Co se musí zvážit a jaký je nejlepší postup při rekonstrukci?
O oceli je známo, že dlouho vydrží a je udržitelná – je možná její nekonečná recyklace. Proto ji řadíme k nejoblíbenějším materiálům ve stavebnictví. Přesto může nastat moment, kdy je třeba hodně starý objekt rekonstruovat. Ne na všech halách je možné úspěšně provést rekonstrukci, a to ze dvou důvodů: technického nebo finančního. Může se totiž stát, že by oprava často stála více než výstavba nové budovy.
Proto obecně platí, že by rekonstrukce měla být ekonomicky výhodná, efektivní a vyřešit problém na co nejdelší dobu. Zásahy do staveb jsou často rovnou spojené s určitou inovací a novými trendy – při opravě střech tak většinou investoři využijí oprav a nechají si chytře v době energetické krize například nainstalovat fotovoltaické panely.
Samotná rekonstrukce se nicméně odvíjí případ od případu, využití oceli jako stavebního materiálu má totiž více než stopadesátiletou historii. Za tak dlouhou dobu se změnila technologie výroby, ale také pohled na zajištění prostorové tuhosti konstrukčních systémů. Při renovaci ocelové konstrukce je proto nutné stanovit její materiálovou charakteristiku a pečlivě zvážit zásahy do její nosné části.
Na to je vhodné povolat odborníky, ideálně ty, kteří mají dlouholeté zkušenosti a v problematice rekonstrukcí se dobře vyznají. Takovými zaměstnanci disponuje třeba společnost Borga, která má ověřená systémová řešení. Kromě toho jsou ve firmě zaměstnáni zkušení projektoví manažeři s montážními týmy, kteří již realizovali řadu předělávek a oprav.
Za tu dobu se setkali s různými druhy materiálů, které se výrazně liší svými vlastnostmi. Pokud dochází k zásahům do nosné konstrukce, třeba formou změny zatížení, změny geometrie konstrukce, přidáním nebo ubráním nosných prvků, je pověřená osoba povinna provést přepočet konstrukce. Je nezbytné, aby minimální znalostí projektanta o ocelové konstrukci byla doba jejího vzniku, podle které se odhadne přesný využitý materiál.
Z toho vyplývá, že rekonstrukce starších ocelových konstrukcí vyžaduje hluboké znalosti o použitých materiálech, které je v mnoha případech možné získat pouze odzkoušením vzorků ve zkušebně. Je nezbytné pečlivě zvážit i zásahy do nosných konstrukcí, a to jak z hlediska řešení přípojů, tak z hlediska celkové stability. V neposlední řadě je při návrhu nutno bezpodmínečně postupovat podle současně platných norem.