
Ocel již s lidstvem ušla kus cesty. Bude nás provázet i v budoucnosti?
Technologický pokrok si žádá vývoj stále nových a nových materiálů. Každou chvíli tak můžeme zaslechnout zprávy o různých materiálech budoucnosti: třeba, že brzy budeme při stavbách moci používat konstrukčních výztuží z bambusu. Proč zrovna z něj? Je to obnovitelný zdroj, některé druhy bambusu se chlubí přírůstkem až kolem 90 centimetrů za den. Když necháte v zemi kořeny, vyroste vám znovu. A pevností je srovnatelný s ocelí, navíc logicky nekoroduje.
Zářná budoucnost se prorokuje rovněž materiálu jménem grafen, který v roce 2004 objevili dva ruští vědci. Je to supertenká, jen jeden atom široká forma uhlíku strukturou podobná grafitu. Je skvěle vodivý pro teplo i elektřinu, ohromně pevný a pružný. Kde je háček? Velmi složitá výroba, což je ostatně kámen úrazu i dalších mnohých materiálů budoucnosti, jako třeba takzvaných zpěněných kovů. Dokud tedy někdo nevymyslí jednoduchý a masový způsob výroby nových materiálů, příliš je kolem sebe vídat nebudeme. A až se to jednou povede, způsobí to konec využívání tradičních materiálů, jako je třeba právě ocel?
S ocelí ke hvězdám
Ocel provází lidstvo už mnohá staletí. V současné době je jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších materiálů. Kromě toho, že je odolná a flexibilní, je také velmi ekologická, jak už jsme ostatně psali i dříve. Má tedy své pevné místo mezi udržitelnými materiály. Inženýři a vědci navíc neustále přicházejí s novými formami a druhy ocele, které by splnily požadavky moderního průmyslu.
Více než tři čtvrtiny dnešních různých forem oceli bylo vynalezeno teprve v posledních 20 letech. Bylo by tedy zcela scestné myslet si, že je ocelářský průmysl zastaralý či zkostnatělý. Naopak – ocel se neustále inovuje.
Jeden příklad za všechny, který výborně ilustruje, že ocel ještě zdaleka nepatří do starého železa: Zakladatel společnosti Space-X Elon Musk si pro konstrukci své opakovaně použitelné kosmické lodě Starship vybral nerezovou ocel. Volit mohl z celé plejády exotických nových slitin – a přesto si vybral „nerezku“! Ta totiž při vlivu vysokých teplot hravě překoná i uhlíková vlákna. Mimochodem, raketa Starship má dle plánu v roce 2024 odstartovat s vůbec první lidskou posádkou na Mars. Ocel se tak stane jedním z materiálů, s nímž lidstvo začne kolonizovat vesmír. My ze společnosti Borga se tak budeme těšit na možnost, že vaším potomkům za několik generací budeme dodávat naše montované ocelové haly třeba právě na rudou planetu.