
Nový trend: ocelové stavby v odlehlých oblastech
Stále více lidí se stahuje do míst, kde je příroda a klid. Pokud se rozhodnou v těchto lokalitách trvale usadit, je žádoucí, aby výstavba budovy byla rychlá, kvalitní a s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Právě takové obydlí bylo postaveno pro paraguayský pár, který zde plánuje strávit důchod.
Ocelový dům v oblacích postavili dělníci na odlehlém horském místě v Paraguayi. Montáž šroubované konstrukce trvala pouhých sedm dní a vytvoření základní konstrukce domu trvalo přibližně dva měsíce. Výsledkem jsou tři betonové stěny, které stojí na svahu a vytvářejí plošinu, z níž se zvedá ocelovo-skleněná konstrukce.
Vzhledem k obtížnému přístupu na staveniště se architektonická firma Bauen rozhodla použít kratší ocelové profily, které by se daly snáze přepravovat. Rámy jsou vyplněny sklem, které umožňuje široký výhled na okolní krajinu.
Vnitřní obytné prostory jsou ohraničeny pouze několika stěnami. Objekt tak obsahuje otevřený koncept kuchyně, obývacího pokoje a jídelny. Tento obytný dům není jediným případem ocelové konstrukce; například synagoga v paraguayském hlavním městě Asunciónu byla postavena z betonových desek a oceli.
Ocel jako hlavní materiál
Právě ocel je pro stavbu takových budov vhodná, výhodou je rychlost montáže konstrukcí z ní vyrobených, které se používají i pro stavbu hal. Právě takové ocelové haly společnost Borga navrhuje a staví. I v tomto případě je montáž velmi rychlá, existuje dokonce jedna produktová řada, která celý proces urychluje, takže společnost garantuje montáž rámů do 8 týdnů od podpisu smlouvy.
Taková rychlost stavby je možná díky koncepci montovaných hal, která je založena na prefabrikaci a standardizaci. Díky tomu je celý proces rychlý a snadno se sestavuje. Systém prefabrikovaných staveb znamená, že dodané díly jsou sestaveny na místě bez nutnosti svařování, což šetří mnoho úsilí a času.