
Nerezová ocel a příbor: Proč si tak rozumí a co znamená 18/10?
Ocel je dnes všude kolem nás. Je v autech, přístrojích, tvoří konstrukce nejrůznějších budov, které navštěvujeme, mnoho z nás pracuje v ocelových halách. Je s námi i u nás doma. Poměrně hodně oceli objevíte, když se rozhlédnete po své kuchyni, a to konkrétně známé nerezové oceli. Najdete ji nejen na nábytku a spotřebičích, ale samozřejmě i ve formě kuchyňského nádobí. Nerezová ocel je totiž odolná, neoprýskává se, neohýbá a nepraská. Zároveň je jedním z nejhygieničtějších materiálů, nijak nereaguje s potravinami a neovlivňuje jejich chuť. Jako bonus zůstává dlouho krásně lesklá a snadno se čistí i dezinfikuje.
Z nerezu se tudíž běžně vyrábějí hrnce a pánve všemožných tvarů a použití, mísy, struhadla, naběračky, metličky a kvedlačky, síta, obracečky, vařečky… a samozřejmě příbory.

Právě u příborů se zastavíme. Pro toto nepostradatelné kuchyňské vybavení se totiž objev nerezové oceli v prvním desetiletí dvacátého století stal poměrně zlomovým okamžikem. Kvalitní příbory se do té doby tradičně vyráběly ze stříbra, což ale znamenalo, že si je mohly dovolit pouze majetné vrstvy obyvatelstva. Chudší lidé se tak museli spokojit s příbory z méně vhodných materiálů – například cínu. Ten však v dřívějších dobách obsahoval olovo, což pro nástroje přicházející do kontaktu s potravinami nebylo rozhodně bezpečné.
Díky nerezové oceli se ovšem příbory mohly masově rozšířit a dnes jsou lžíce, nože a vidličky z nerezu preferovanou variantou. Nevyžadují totiž ani zdaleka tolik péče jako stříbrné příbory a výborně odolávají agresivním vlivům některých potravin, například soli, masa nebo krve.

Většina nerezových příborů se dnes vyrábí z nerezové oceli označované 18/10, případně 18/0. Co tato čísla znamenají? Číslo před lomítkem udává, jaké má v nerezové oceli procentuální zastoupení chrom, který slitině dodává korozivzdornost. Číslo za lomítkem značí podíl niklu, jenž pro změnu dodává pevnost.
Mimochodem, uhodli byste, kdo z hlavní trojice lžíce–nůž–vidlička přišel jako poslední? Pokud řeknete, že vidlička, zvolili jste správně. Lžíce a nůž se používají již od starověku, vidlička se sice u elit některých národů sporadicky objevovala již v 11. století, ale trvalo ještě několik staletí, než se prosadila jako běžná součást příboru.