
NEPODCEŇUJTE VEDRA V PRŮMYSLOVÝCH HALÁCH. MŮŽE VÁS TO STÁT ZDRAVÍ I PENÍZE
Letošní vysoké teploty nebudou do budoucna ničím výjimečným. Potvrzují to dlouhodobé prognózy odborníků i vědců. Vedra v průmyslových a výrobních halách mohou u zaměstnanců snížit jejich pracovní výkonnost. Zároveň kvůli nim hrozí mnoho zdravotních potíží, například přehřátí a kolaps organismu, dehydratace, úžeh nebo úpal. Snížená koncentrace vlivem horka může také vést k různým pracovním úrazům při manipulaci se stroji a zařízeními. Na všechna tato nebezpečí musí majitel firmy pamatovat a nastavit tak svým zaměstnancům lepší pracovní podmínky.
Začít se dá už pořízením dostatečně prodyšného a lehkého oblečení, pokud je vyžadován stejnokroj. Rovněž je nutné zajistit na pracovišti nepřetržitý přístup k vodě a dodržování pitného režimu. Člověk může při extrémních teplotách vypotit od půl litru až po tři litry. Každý bez rozdílu by měl ovšem vypít minimálně 2,5 litru vlažné neslazené vody. Není vhodné pít úplně ledové nápoje, ačkoliv k tomu horko člověka svádí – vychlazené pití dává pocit většího osvěžení, ve skutečnosti však na ohřátí studeného nápoje naše trávení vydá mnohem více energie.
Pokud jde o technické řešení problémů s vedry, jako ideální se nabízí pořízení klimatizace. Nejedná se však o levnou záležitost, obzvláště, má-li být v rozlehlé hale opravdu účinná. Optimální je proto vytvoření většího počtu samostatných klimatizačních okruhů v jednotlivých částech haly. Ty se totiž od sebe mohou lišit mnoha způsoby – množstvím oken, kterým proniká sluneční záření, počtem strojů vydávajících teplo a podobně. Na každý z těchto faktorů je potřeba při nastavování klimatizace myslet.
Kromě příjemného chladného vzduchu je třeba mít na paměti i zajištění dostatečné cirkulace vzduchu a jeho vlhkost. Moderní vzduchotechnika již dokáže tyto požadavky regulovat a nastavit kombinaci přirozeného a nuceného odvětrávání. Je možné využít i takzvanou aeraci, tedy nucené vhánění vzduchu do haly prostřednictvím nastavitelných větracích otvorů ve stěnách a střeše.
Svou roli sehraje i samotná konstrukce haly. Pokud měl konstruktér přesné zadání a účel haly se nezměnil, je možné v ní vytvořit chladné prostředí i bez nutnosti pořizovat extrémně finančně náročnou klimatizaci. Zateplením střechy a stěn budovy minerální vatou, pěnovým polystyrenem nebo kombinací obojího lze navíc zabránit dalšímu pronikání tepla.