Nejzajímavější sochy z oceli

Ocel nemusí sloužit jen jako stavební materiál na budovy nebo haly, jako je tomu ve společnosti Borga. Velice často se s ní lze setkat i na poli umění. O tom vás ostatně přesvědčíme v následujícím výčtu největších zajímavostí o ocelových sochách.

1) Socha svobody

Symbol New Yorku, potažmo Spojených států, zná pravděpodobně každé malé dítě. Čtyřicet šest metrů vysoká socha personifikované Svobody se vztyčenou pochodní v jedné ruce a s deskami představujícími vyhlášení nezávislosti ve druhé stojí na Ostrově svobody a vítá každého připlouvajícího návštěvníka „Velkého Jabka“.


Shutterstock.com

Nosnou konstrukci navrhl francouzský stavitel Gustave Eiffel, autor neméně proslulé Eiffelovy věže v Paříži. Na rozdíl od ní však u sochy Svobody Eiffel použil právě ocel. Na stavbu konstrukce se spotřebovalo skoro 114 tun oceli a následně ji pokrylo skoro 30 tun měděných plátů o tloušťce 2,5 mm. Socha byla darem francouzského lidu Američanům ke 100. výročí Dne nezávislosti. Na svém místě stojí od roku 1886 a ročně ji navštíví několik miliónů turistů.Zajímavostí je, že původně se šlo podívat i na vyhlídku v pochodni sochy, ta je však už od roku 1916 nepřístupná.

2) Dělník a kolchoznice

Sousoší v duchu socialistického realismu se mělo stát ukázkou velikosti a píle Sovětského svazu na světové výstavě v roce 1937. Dílo podle návrhu prominentní sochařky Věry Ignaťjevny Muchinové bylo zhotoveno během pouhých tří měsíců a poté odcestovalo do francouzské metropole rozebrané ve 24 vagónech. Není náhodou, že během pařížské výstavy byla socha umístěna přímo naproti pavilonu tehdejšího nacistického Německa. Poté byla převezena zpět do Moskvy a vystavena u tehdejšího Výstaviště úspěchů národního hospodaření.


Shutterstock.com

Dílo vysoké 24,5 metru a vážící 75 tun je zhotoveno z plátů nerezové oceli na dřevěné konstrukci. Při montáži byla použita na svou dobu inovativní metoda bodového svařování, díky kterému socha působí, jako by byla z jednoho kusu oceli. Samotná leštěná ocel rovněž nebyla použita náhodně. Muchinová plánovala, že odrážející se slunce bude kolem sochy vytvářet záři. Velkým obdivovatelem této sochy byl malíř Pablo Picasso.

3) Králík

Jestliže jsou výše zmíněné sochy impozantní především svou velikostí, pak socha Králík od umělce Jeffa Koonse vyniká svou cenou. Půlmetrová socha zvířátka z nerezové oceli byla totiž v roce 2019 vydražena za neuvěřitelných 91,1 miliónu dolarů. Jedná se tak o dosud nejdražší aukci díla žijícího umělce.


Rabbit by Jeff Koons, Zdroj: wikimedia.org

Koonsova socha je podle expertů minimalistickou hrou s divákem. Ve vyleštěné oceli se odráží vše okolo, samotný králík přitom nemá žádné obličejové rysy a zůstává tak záhadou. Hravá hříčka s formou, tvarem i obsahem se tak dodnes těší velké pozornosti odborné i laické veřejnosti. Není proto divu, že se pro movité sběratele stala pomyslným svatým grálem.