NEJVYŠŠÍ OCELOVÁ KONSTRUKCE NA SVĚTĚ STÁVALA V POLSKU

V srpnu 1991 zaslechli obyvatelé vesnice Konstantynów ve středním Polsku ohlušující ránu, při níž se zatřásla země. Když nastalo ticho, pátrali po příčinách. Vtom si jeden z místních povšiml, že v dálce už není vidět rozhlasový vysílač Konstantynów, který poslední léta patřil neodmyslitelně k místnímu horizontu. Toho srpnového dne před 28 lety se k zemi poroučelo nejen 420 tun oceli, ale hlavně nejvyšší ocelová stavba, kterou kdy do té doby člověk postavil.

 

S výškou 646,38 metru šla tato stavba jen stěží přehlédnout, obzvláště na rozlehlé polské rovině. Vysílač byl vybudován v letech 1972 až 1974 jako náhrada za starší konstrukci, jež už nedokázala kvalitním signálem pokrýt celé Polsko. Vysílač s vysílacím výkonem 2 000 kW byl určen pro dlouhovlnné vysílání prvního programu polského státního rozhlasu. Jeho vysílání bylo díky impozantní výšce zachyceno až v tak vzdálených zemích, jako byl Kazachstán, Irák, Írán nebo USA či Kanada. Architektem vysílače byl inženýr ocelárny Mostostal Jan Polak.

 

[caption id="attachment_1088" align="alignnone" width="281"] Stožár vysílače Konstantynow, Zdroj: Wikipedia[/caption]

 

Vysílač nesloužil příliš dlouho, jeho provoz byl z technických důvodů ukončen už v roce 1988. O tři roky později se zřítil při neodborné manipulaci s kotevním lanem a prakticky se rozlomil vedví. Při této nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn, oba pracovníci zodpovědní za pád vysílače byli odsouzeni na dva roky do vězení. Přestože se několik let uvažovalo o obnově vysílače na původním místě, nakonec se tak nestalo kvůli obavám lidí z okolních vesnic. Strachovali se zejména o dopady elektromagnetického vlnění na své zdraví. Nový vysílač, avšak o poloviční výšce, byl proto vystavěn až o několik desítek kilometrů dál.

 

Vysílač Konstantynów si jakožto nejvyšší – nejen ocelová – stavba, kterou kdy člověk stvořil, udržel své prvenství i skoro 20 let po svém neslavném konci. Nakonec jej však překonal dubajský mrakodrap Burj Khalifa se svými 828 metry. Nutno však podotknout, že tři čtvrtiny této budovy jsou z betonu, pouze zbylá čtvrtina je tvořena ocelovou konstrukcí. Rekord polského vysílače jako čistě ocelové konstrukce tak zůstává nepokořen.