NEJVĚTŠÍ MÝTY O OCELOVÝCH BUDOVÁCH

O budovách z oceli koluje mezi lidmi množství mýtů a pověr. Mnohdy je šíří ti, kdo měli špatnou zkušenost s nekvalitní ocelovou stavbou, jindy jde jen o zakořeněné předsudky nebo špatně pochopené lekce z hodin fyziky. Na některé z nejrozšířenějších mýtů se nyní zaměříme a zkusíme zjistit, co je na nich pravdy.

 

Jedním z nejčastějších mýtů, kterými je člověk odrazován od koupě ocelové stavby, je pověra, že přitahují úder blesku. Je pravdou, že kov je elektrický vodič, zároveň je však potřeba dodat, že jakýkoliv úder blesku se rovnoměrně rozloží podél střechy a rámem je sveden k zemi. Obecně se proto doporučuje přečkat bouřku spíše v ocelové nebo železobetonové budově než venku. Podobně je možné vyvrátit i mýtus o tom, že při poškozeném elektrickém vedení se z celé budovy stane nebezpečná zbraň. Mnohem větší riziko představuje možnost požáru ze zkratovaného vedení.

 

Další mýtus, který mezi lidmi panuje, je dojem, že ocelové stavby jsou vratké, chatrné a ihned rezivějí. Pokud někdo projíždí okolo desítek let starých hospodářských hal nebo opuštěných hangárů, pravděpodobně takový pocit o ocelových stavbách získá. Je ovšem nutné si uvědomit, že technologie výroby oceli se během let vyvíjí a zdokonaluje. Valná většina dnešních staveb je vyrobena z vysoce kvalitní pozinkované oceli, která splňuje všechny stavební předpisy. Rez je samozřejmě problémem každé ocelové stavby, dá se jí však lehce předcházet pravidelnou údržbou a kontrolou objektu a obnovováním poškozeného nátěru antikorozní látkou.

 

Nejnovější pověra okolo ocelových staveb se týká údajného rušení televizního signálu, wi-fi nebo mobilních telefonů. Někteří lidé se mylně domnívají, že ocel ruší, či dokonce odpuzuje elektromagnetické vlny a používání mobilu nebo wi-fi je tak v ocelových budovách obtížné. Není to ovšem pravda, záleží vždy spíše na kvalitě pokrytí daným signálem.

 

Další předsudek spjatý s ocelovými stavbami se týká jejich vzhledu. Ocel má mít údajně omezené konstrukční a designerské možnosti, a proto prý vypadají všechny ocelové stavby podobně. Opak je pravdou, ocel je natolik univerzálním materiálem, že z ní lze postavit prakticky vše. Tvary nemusejí nutně připomínat krabici, záleží vždy na možnostech a představách investora. Při stavbě je možné využívat různé povrchy, sklo, tvary střechy i zakřivené stěny, invenci se zkrátka meze nekladou.