
NEJVĚTŠÍ HALY NA SVĚTĚ, KTERÉ BEROU DECH
Jestliže starověk patřil pyramidám a chrámům, středověk katedrálám a palácům, pak moderní věk přál bezpochyby oceli a všemu, co se z ní dalo postavit. Pokud se však domníváte, že těmi největšími stavbami z oceli, co do plochy a objemu, jsou mrakodrapy, jste na omylu. V našem článku vám nyní představíme trojici největších ocelových hal, které kdy byly postaveny. Nad jejich velikostí se skutečně mnohdy tají dech, co vše je člověk z oceli schopen postavit.
1) Boeing Everett Factory, USA
Jedny z největších dopravních letounů na světě se logicky musejí vyrábět v největší tovární hale na světě. A plocha i objem této budovy jsou skutečně impozantní. Objem činí 13 385 378 metrů kubických, rozloha je 399 480 metrů čtverečních. Pro lepší představu je to skoro tolik, kolik činí rozloha městského státu Vatikán.
V Boeing Everett Factory se v současné době vyrábějí Boeingy typu 747, 767, 777 a 787. Právě kvůli stavbě typu 747 byla celá továrna v roce 1967 postavena, a to na nevyužívaných pozemcích americké armády. Na stavbě se podílelo skoro 3 000 dělníků, kteří během jednoho roku za dešťů i sněhových a větrných bouří vystavěli největší budovu světa.
V tovární hale dnes pracuje okolo 30 000 zaměstnanců. Mají k dispozici několik kaváren, fitness centrum a rehabilitační středisko. Ročně pak halu navštíví okolo 150 000 turistů. Berte to proto jako tip na výlet, budete-li někdy poblíž.
2) Jean-Luc Lagardère Plant, Francie
Není překvapením, že i ve druhé největší tovární hale na světě se vyrábějí letouny. A to ty největší na světě – Airbus A380. Hala pojmenovaná po zakladateli jednoho z největších francouzských konglomerátů se nachází v Toulouse na jihozápadě Francie. Objem budovy je 5,6 miliónů metrů kubických, plocha pak 122 500 metrů čtverečních. Na její stavbu bylo spotřebováno 50 000 tun oceli, slavnostně otevřena byla v roce 2004.
Samotná doprava obrovských stavebních součástek pro Airbus ze specializovaných továren v Německu, Španělsku a Velké Británii vyžaduje extrémní logistické nasazení. Dokonce kvůli tomu musely být vybudovány zvláštní vodní a pozemní cesty do Toulouse, kde se pak vše smontuje do konečné podoby.
3) Aerium, Německo
Osud této stavby poblíž braniborského městečka Halbe je možná ještě zajímavější než skutečnost, že se s plochou 70 000 metrů čtverečných a objemem 5,2 miliónů metrů kubických jednalo ve své době o největší budovu světa. Postavena byla totiž během 2. světové války a měla sloužit jako výcvikové středisko Luftwafe. Během studené války ji využívala sovětská vojska jako hangár pro vojenské letouny.
Po sjednocení Německa se měly v hangáru začít vyrábět vzducholodě. Plán však po pár letech zkrachoval a budova pustla. V roce 2003 ji však koupila malajsijská korporace a vybudovala v ní tropický zábavní park, který ročně navštíví okolo 200 tisíc návštěvníků.
Samotná hala byla postavena ze 14 000 tun oceli. Jen vrata hangáru váží 600 tun a trvalo 20 minut, než se otevřela nebo zavřela. Zajímavostí je, že do budovy by se současně vešla stojící Socha svobody a ležící Eifellova věž.