Nejčastější mýty o oceli: Přitahuje blesky a není ekologická
O oceli kolují nejrůznější mýty. Nakolik se blíží skutečnosti? Je ocel stejná jako železo, přitahuje blesky, nechrání před požárem, je zastaralá nebo neekologická? Mylné předpoklady často vycházejí z neznalosti tohoto materiálu, který si přitom díky své pevnosti a odolnosti získal značnou oblibu.
Mezi takové mýty patří například to, že je ocel stejná jako železo. Jenže není, protože má více uhlíku a příměsí, a proto je mnohem pevnější. Mýtem je i tvrzení, že jsou všechny druhy oceli stejné, ve skutečnosti totiž existuje několik druhů tohoto materiálu a mají různé vlastnosti a složení. Mylným předpokladem je také to, že je ocel těžká. Existuje spousta druhů oceli s různou hustotou a není pravda, že by byly všechny těžké.
Zajímavé je, že s několika mýty o oceli se setkáme i ve světě stavebnictví . Mezi nejčastější patří ten, že ocel je magnetická, a proto přitahuje blesky. Není tomu tak. Blesky směřují zejména do nejvyšších míst na budovách a ne tak často do konstrukční oceli. U většiny běžných ocelí používaných ve stavebnictví je magnetický účinek zcela zanedbatelný a na přitahování blesků nemá žádný vliv.
Dalším mýtem je například to, že ocel při požáru ztrácí svou pevnost, a proto je nebezpečná. Naopak, tento materiál je vůči vysokým teplotám velmi odolný a poskytuje dostatečnou ochranu proti požáru. Mýtem je rovněž konstatování, že ocel není šetrná k životnímu prostředí. Opak je pravdou – až 90 % spotřeby oceli se recykluje a recyklovaná ocel se pak používá k výrobě nových konstrukcí, čímž se snižuje potřeba těžby nového stavebního materiálu.
K mýtům patří také představa, že ocel je ve srovnání s jinými materiály příliš zastaralá. Je totiž stále oblíbená a díky své pevnosti a trvanlivosti patří mezi nejpoužívanější materiály pro stavbu mostů nebo například průmyslových budov. Ocel se hojně používá i k výrobě sportovních, zemědělských a logistických hal, jejichž velký výběr nabízí třeba společnost Borga.