
Montované haly se nejvíce vyplatí v zimě, šetří náklady
Bezproblémová údržba za každého počasí. Právě to je jeden z rozhodujících důvodů, proč firmy tak často poptávají ocelové montované haly. Výhody oceli se přitom nejvíce projevují v zimě. Montované haly z oceli si lépe udržují jednotné mechanické vlastnosti, disponují pevnými střechami a jejich izolace navíc zajišťuje tepelný komfort i ve velkých mrazech.
Není proto divu, že se ocel tak hojně využívá právě pro nosné konstrukce staveb a veškeré spojovací a další komponenty hal. Ačkoliv tento kov reaguje na změny teplot stejně jako ostatní stavební materiály roztažením či zkracováním, jsou-li veškeré konstrukční součásti hal vyrobené z jednoho materiálu, mají shodnou roztažnost a na stavbě se tak žádné změny neprojevují. To nelze říci například o betonových či dřevěných konstrukcích, které v zimě kvůli rozdílným vlastnostem jednotlivých prvků praskají.
Díky galvanizaci zinkem je v zimě ocel zcela bezúdržbová
Výhodou oceli je také její vysoká korozní odolnost, zvláště pokud je opatřena kvalitní ochrannou vrstvou na povrchu. Ocelové haly se vyrábějí z vysoce kvalitního ocelového jádra, které se válcuje za studena a oboustranně galvanizuje vrstvou zinku nebo směsí hliníku a zinku. Tato směs je až 7x odolnější než běžné zinkování. Galvanizovaná vnější vrstva má totiž vysoce absorpční vlastnosti, jež chrání ocel před korozí a kondenzací vodních par. Po této úpravě je pak ocel zcela bezúdržbová a prodlužuje se i její barevná stálost. Ostatní materiály naopak vyžadují pravidelnou kontrolu, zda do nich nezatéká, neudržuje se v nich vlhkost a plísně, případně nevzniká rez či další nechtěné praskliny.
Střecha z trapézového plechu odolá sněhu i dešti
Zimu doprovází také nezbytné a pravidelné odstraňování sněhu ze střechy haly. Sníh totiž narušuje její stabilitu, zanáší svody, zvyšuje riziko zatékání a způsobuje korozi střešních prvků. Výhodou je proto šikmá střecha se sklonem do 45 °, která lépe zabraňuje hromadění sněhových vrstev. Zde je opět výhodou ocelová krytina s pozinkovaným povrchem, často se využívá především trapézový plech. Ten zajišťuje dostatečnou odolnost proti sněhu i dešti a zabraňuje růstu lišejníků, mechů, plísní a hub, které se tradičně objevují na jiných typech krytin. Plechová krytina má až desetkrát nižší hmotnost, proto i s nánosem sněhu nezatěžuje krov tolik jako jiné krytiny. Mimoto je odolná i proti oděru a jinému mechanickému poškození, k němuž může dojít při tání sněhu.
Variabilní izolace zajistí tepelný komfort a ekonomické vytápění
Díky kompatibilitě s různými tepelnými izolacemi mohou montované ocelové haly v zimě zajistit dostatečný tepelný komfort. Haly lze izolovat sendvičovými panely z PUR pěny, vláknitými deskami, polystyrénem, pěnovým sklem nebo třeba lehčeným betonem. Izolační plášť brání únikům tepla z interiéru haly a zároveň prostupu chladu z vnějšího okolí. Stejným způsobem lze zateplit i střechy nebo upravovat temperování prostoru a kondenzaci vzdušné vlhkosti. V budovách tak lze jednoduše vytvořit příjemné pracovní prostředí pro výrobu, skladování i administrativní činnosti. Vnitřní tepelná pohoda navíc vede k vyšší produktivitě pracovníků, případně lepší kvalitě skladovaných produktů. Izolace rovněž snižuje náklady na vytápění, prvotní vyšší investice do zateplení haly se tak v dlouhodobém hledisku prokazatelně vyplatí.