
Modulární architektura už není pouze dočasným řešením. V Córdobě loni vyrostly dva inovativní domky
V poslední době získávají na oblibě modulární výstavby, které už se dávno nevyužívají jen pro přechodnou dobu. Naopak je lidé volí i pro své domovy či venkovská sídla, a to hlavně díky rychlosti procesu, jednoduché mobilitě, snadné možnosti demontáže a následného převozu na jiný pozemek. V současnosti je často zdůrazňována také ekologická nenáročnost tohoto typu výstavby.
Kořeny modulární výstavby sahají až do USA, začátkem 21. století však tento druh architektury zdomácněl především v Německu a Nizozemsku, tedy v evropských zemích s tradicí kvalitní architektonické tvorby. A není divu, že se stal tak oblíbeným, jeho hlavní síla je totiž v jednoduchosti: jednotlivé stavební moduly se vyrobí jako rozměrově koordinované buňky, vybaví se dle přání zákazníka a odvezou na pozemek, kde se poměrně rychle složí.
V dnešní době je díky novým technologiím a inovacím možné buňky různorodě vybavit, využít kvalitní materiály, vyhrát si s interiérem i venkovním prostorem. Díky tomu jsou modulární stavby schopny konkurovat klasickému stavitelství. Moduly se tak už úplně běžně využívají například na stavbu mateřských škol, domovů pro seniory, sportovních areálů, kolejí, žádnou výjimkou nejsou ani rodinné domy nebo rekreační objekty.
Příkladem může být projekt z argentinského ateliéru Set Ideas, podle něhož loni vznikly dva malé domky, jejichž cílem je nabídnout kvalitní obytné prostory na velmi malém prostoru. Tyto malé černé domky se nacházejí ve španělské Córdobě a zabírají rozlohu pouhých 40 m2. Každá z obdélníkových budov má ve své fasádě z vlnitého plechu otvory pro posuvné dveře, které se otevírají do hlavního obytného prostoru.
Ložnice se nachází na jednom konci prostoru a je umístěná za úložnou stěnou, která jí poskytuje určité soukromí. Na druhý konec architekti zařadili koupelnu a kuchyň. Zbytek prostoru je vyhrazen obývacímu pokoji, do nějž se vejde pohovka či jídelní stůl. Interiéry jsou obloženy překližkou, která jim dodává příjemnou atmosféru. Vzhledem k malým rozměrům lze místnosti vytápět kamny na dřevo.
V projektu je stejně jako u ostatních modulárních objektů kladen důraz na minimalismus a efektivnost. Běžně se využívají dostupné zdroje tak, aby se s menším počtem prvků dosáhlo kvalitního bydlení. Pro zevnějšek španělských domků je zcela zásadním materiálem ocel, která tvoří celý rám panelů. Právě z oceli je možné navrhnout montované haly a další objekty, jako to dělá třeba firma Borga, která se v tomto odvětví snaží následovat světové trendy a nezůstávat v modulární architektuře pozadu. Jak je totiž vidět, tento druh jednoduché výstavby je budoucností rychlé architektury.