Kostely jako montované haly: Proč jsou tak oblíbené?

Montované stavby z oceli zažívají v současnosti boom. Už dávno se z ocelových prefabrikátů nestaví jen průmyslové výrobní a skladovací haly, v posledních letech se setkáváme s rozmachem staveb pro nejrůznější účely od bydlení přes sport po – věřte, nebo ne – kostely. Proč je v zahraničí stavba montovaných kostelů z oceli na vzestupu a čím předčí ocelové montované kostely tradiční zděné svatostánky? Přečtěte si o tom v následujícím článku.

Montované kostely jsou oblíbené především na amerických kontinentech. U nás ve střední Evropě nám může myšlenka stavby montovaného kostela z oceli připadat zvláštní. Rozdílnost kultur se tady projevuje nejen v historických souvislostech (když se u nás sakrální stavby stavěly ve velkém, po amerických stepích se proháněli indiáni) ale i v náboženských zvyklostech. Zatímco evropský průměr křesťanských věřících je 76,2 % (pro představu: Česko 34 % křesťanů, Slovensko 80 %, Švédsko 65 % a Rakousko 67,3 %), kupříkladu v Latinské Americe se ke křesťanskému náboženství hlásí 90 % obyvatelstva.

 

Proč montovaný kostel? Důvod číslo jedna je cena

Ocelové prefabrikáty nejsou samy o sobě nikterak závratně levnější než tradiční stavební materiály, jako jsou beton, dřevo nebo cihly. Jejich hlavní výhody, které mají kýžený pozitivní dopad na cenu celé stavby, jsou ale jinde. Samotná stavba je mnohonásobně rychlejší než stavba tradiční zděné budovy. Developeři tak ušetří náklady za personál a pronájem strojů a mohou si dovolit snížit cenu.

 

Když věřící přibudou, je montovaná přístavba mnohdy jediným řešením

K montovanému řešení konstrukce se často sahá nejen v případě nově postavených kostelů, ale i u těch, které je potřeba rekonstruovat nebo rozšířit. Přistavět k malému vesnickému kostelíku pro rozšíření prostor ocelovou montovanou halu? V Evropě opět nemyslitelná záležitost, to by nás památkáři hnali. V Americe ale poměrně běžná praxe. Montovaná přístavba je skvělou volbou pro rozšíření kapacity kostela – pokud by farnost přistoupila k řešení tradiční přístavbou, mohl by taky místní farář sloužit mše pod širým nebem ještě nějaký ten pátek. Farnosti na venkově často na klasickou stavbu neseženou dostatek prostředků. Ty většinou pocházejí ze skromných darů místní komunity a montovaná hala ve tvaru kostela je tak mnohdy jediným řešením, které si obyvatelé mohou dovolit.

 

Z nouze ctnost aneb Když se z montované haly stává architektonický skvost

Ekonomické důvody stavby montovaných kostelů jsme si objasnili. Jsou ale místa, kde se montované stavby z oceli postupem času staly pro tamní architekturu doslova charakteristickými. Jedním takovým místem je Island. Traduje se, že před mnoha staletími byl ostrov bohatě zalesněný a poskytoval svým obyvatelům dostatek stavebního materiálu. Jenže pak Vikingové v touze objevovat a dobývat cizí země za mořem všechny stromy vykáceli a postavili z nich lodě. Ostrov se z nedostatku stromů nevzpamatoval dodnes a jeho současným obyvatelům (a jejich předkům) nezbylo nic jiného, než se poohlédnout po jiných stavebních materiálech – například po oceli.

V současnosti je Island modulárními stavbami posetý a za ta léta, co se na ostrově montované stavby staví, posunuli Islanďané modulární architekturu na vyšší uměleckou úroveň. Posuďte sami.

[gallery size="medium" ids="921,922,923"]