
Jak zabezpečit výrobní halu? Největší efekt má kombinace ochrany
Jedním z klíčových aspektů provozování výrobní haly je její zabezpečení před zloději. Krádež majetku, výrobních strojů, uskladněných produktů či know-how dnes není ničím výjimečným, obzvlášť u rostoucích podniků a v rozšiřujícím se konkurenčním prostředí. Jak tedy správně zabezpečit halu a uchránit ji před nenechavýma rukama zlodějů i samotných zaměstnanců? Seznamte se se čtyřmi typy zabezpečení, jejichž kombinací nejlépe zvýšíte bezpečnost svého majetku.
Vyškolení odborníci umí zabezpečit halu nepřetržitě
Jednou z možností, jak zabezpečit cenné vybavení, nákladné stroje a zboží, je lidská ostraha. Prevenci před krádežemi či vandalismem zajišťují například externí bezpečnostní agentury. V nich slouží odborně vyškolení profesionálové, kteří disponují speciální bezpečnostní technikou, výstrojí a výzbrojí. Fyzická ostraha obvykle provádí pravidelné systematické pochůzky po areálu, některé firmy nabízejí také psovody. Tuto ochranu haly však mohou vykonávat i interní firemní hlídači, vrátní či strážní. Ideální je, pokud je bezpečnost zajištěna nepřetržitě 24 hodin denně, ovšem řada podniků si vystačí s nárazovou ochranou při zvláštních příležitostech nebo ochranou probíhající pouze v noci.
Elektronické zabezpečení funguje přes drátová či bezdrátová řešení
Fyzická ostraha objektu se často kombinuje s elektronickými zabezpečovacími systémy. Ty jsou díky rozvoji moderních technologií stále dokonalejší. Obvykle se jedná o drátový či bezdrátový kombinovaný systém kamerového, akustického, senzorického, signalizačního, poplachového či tísňového zařízení. Tradiční je i kamerový systém, který monitoruje různá místa objektu za pomoci analogových nebo IP kamer, které jsou dnes rozšířenější.
Dále se využívá perimetrická ochrana, která zajišťuje výrobní areál po obvodu a kterou tvoří tři typy kabeláže. Štěrbinové kabely jsou uložené v zemi a zaznamenávají pohyb za pomoci elektromagnetického pole. Mikrofonické kabely se umisťují na ploty a umožňují akustický odposlech. Infračervené bariéry naopak fungují na bázi přerušení paprsku narušitelem. Halu je možné zabezpečit také plášťovou ochranou, kterou tvoří mimo jiné poplachové fólie, tapety a polepy, rozpěrné tyče, mikrospínače či detektory na ochranu skleněných ploch. K dispozici může být též prostorová ochrana tvořená pasivními infračervenými, ultrazvukovými či mikrovlnnými detektory.
Mechanické řešení klade zlodějům těžko překonatelnou bariéru
Rovněž mechanická nebo technická ochrana bývá dnes běžnou součástí zabezpečení hal. Patří totiž mezi nejspolehlivější obranu před zloději, protože je těžko překonatelná a pro nenechavce představuje složitější a nejnebezpečnější překážku. Tento typ zabezpečení sestává ze čtyř podskupin. Perimetrické bezpečnostní prvky mají za úkol chránit obvod areálu. Plášťové zabezpečení zase zabraňuje vniknutí do objektu. Prostorová ochrana slouží k zajištění bezpečnosti jednotlivých prostorů uvnitř haly a předmětový zabezpečovací systém poskytuje ochranu konkrétnímu vybavení či zboží.
Mezi mechanické zabezpečovací systémy patří například speciální ploty, zdi, vrcholová ochrana, jako je ostnatý či žiletkový drát, bezpečnostní dveře, mříže, rolety anebo okna. Na úrovni ochrany konkrétního majetku pak lze využít prostředky individuální ochrany, jako jsou komorové či skříňové trezory, bezpečnostní schránky, ohnivzdorné skříně a další. Míra zabezpečení, její časové rozložení, sofistikovanost a množství techniky i lidských strážců se samozřejmě vždy odvíjí od hodnoty chráněného majetku. Stačí provést základní bezpečnostní analýzu a vybrat z mnoha výše popsaných typů ochrany.