
Jak využít otevřené haly a přístřešky? Čerstvý vzduch prospěje plodinám, skotu i strojům
Jedním ze zajímavých typů ocelových montovaných hal jsou otevřené budovy a přístřešky. Ty nejčastěji najdou uplatnění ve skladování a zemědělství. Před přímým sluncem, nepřízní počasí a změnami teplot chrání přístřešky například zemědělské plodiny, hospodářská zvířata, stroje či stavební materiály. Svou úlohu výborně plní také v případě, že skladované komodity vyžadují přirozené větrání.
Zemědělské plodiny si v otevřené hale zachovají kvalitu i vitamíny
Otevřené montované haly a přístřešky si oblíbili především zemědělci. Každá hospodářská plodina totiž vyžaduje odlišný způsob zacházení a specifické podmínky skladování. Nevhodnou úschovou může velmi rychle dojít ke ztrátě kvality, poškození vlastností či úplnému zničení plodiny. Typickým příkladem je seno. To se dříve skladovalo v horkovzdušných senících, což však nebylo energeticky výhodné, a proto se od této metody upustilo.
Seno se nesmí skladovat na přímém slunci, protože intenzivní záření ničí vitamíny, které obsahuje. Přílišné horko a dusno v něm navíc podporuje množení plísní a bakterií. Sluneční paprsky také mohou způsobit samovznícení otepí. Pro seno jsou proto ideální otevřené haly či přístřešky, které jej chrání před nástrahami počasí, zabraňují proniknutí vlhkosti a zároveň umožňují dostatečné větrání a schnutí.
Přístřešky na pastvinách se hodí hlavně v létě
Přístřešky a otevřené haly jsou vhodné i pro ustájení a chov hospodářských zvířat. Často bývají alternativou uzavřených či polouzavřených montovaných hal. Při pastevním chovu jejich nezbytnost určuje dokonce legislativa. Zejména v letním období chrání zvěř před přímým slunečním zářením, poskytují jí stín i zázemí s napáječkou. Polootevřené haly se velmi často budují i pro dlouhodobé ustájení skotu. Umožňují přirozené větrání, které vytvoří dobytku příjemné vnitřní klima. Tím se předchází tepelnému stresu či podchlazení zvířat.
Kvalitní přístřešek zabrání korozi strojů
Využití otevřených hal a přístřešků najdeme též v oblasti garážování vozů, strojů a techniky. Příkladem může být opět zemědělství, kde se takto nejčastěji chrání traktory, nákladní automobily a kombajny. Parkováním v otevřeném prostoru se totiž mohou stroje mechanicky poškodit a počasí může citelně snížit i jejich životnost. V montovaných halách lze na rozdíl od stodol a klasických zděných garáží skladovat i velké stroje, které vyžadují prostor s rozponem 9 až 12 metrů a rozdělení do funkčních sektorů. I v tomto případě je hlavní devizou hal přirozené větrání, které brání vzniku plísní a koroze.
I stavební materiál vyžaduje sklad s proudícím vzduchem
Způsob skladování nelze podcenit ani v případě stavebních materiálů. Nejsou-li adekvátně zajištěné, mohou snadno kvalitativně degradovat, zejména kvůli vlhkosti či přímému slunečnímu záření. I stavební materiál totiž musí dýchat, proto jsou otevřené skladovací haly a přístřešky optimálním řešením. Haly lze navíc jednoduše škálovat i dělit, a tím pádem v nich uschovat více typů stavebnin. Volný sypký materiál může být uskladněn do výšky 2 metrů, křehké komodity je naopak potřeba skladovat v jedné vrstvě. Stavebně oddělený prostor rovněž vyžadují i nebezpečné a hořlavé látky, jako jsou barvy, ředidla či kyseliny.