Léto je ve znamení sklizně obilí, sušení sena a údržby techniky

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rostlinná výroba je obor, kterému se je potřeba věnovat po celý rok. Podléhá sezónním a klimatickým vlivům, takže v každém období má práce v tomto odvětví jinou náplň. Například v létě se rolníci věnují hlavně sklizni ozimů, ovocné úrody či sušení sena. Zapomenout se však nesmí ani na správné skladování vypěstovaných plodin, přípravu půdy na podzim a garážování techniky a strojů. 

 

V červnu přichází čas na první sklizeň ovoce

Zemědělské léto začíná na konci června a končí v polovině září. Během léta se nejvíce sklízí obilí, takzvaný ozim, který zemědělci zasadili na podzim loňského roku a který během slunečných dní zraje. Mezi ozimy patří ječmen, pšenice, žito či kukuřice. V červnu přichází také první ovocná úroda. Některé ovocné stromy se v létě též intenzivně hnojí a stříkají proti škůdcům. Vinná réva začíná kvést a je tedy potřeba odstřihnout konce letorostů a pravidelně ji kontrolovat. Začátkem léta pak dozrává i kořenová zelenina, jako je mrkev, celer či květák, kterou zemědělci vytrhávají ze země.

 

Teplé počasí je ideální pro výsev luštěnin

Od června do poloviny července je ideální doba pro setí fazolí a hrachu. Ve stejnou dobu rovněž zrají rajčata a okurky. Rajčatům je třeba vylamovat výhony a vázat je k oporám. Zároveň musejí zemědělci hlídat, aby je nenapadla plíseň a případně včas zasáhnout s ošetřením nebo předčasnou sklizní. V pozdním létě se na pole vysévají ředkvičky a hlávkový salát, nejpozději do poloviny září pak také špenát, cibule a listová zelenina. Všechny plodiny rolníci pravidelně zalévají a hnojí, zvlášť pokud je léto suché a panují vysoké teploty.

 

Horka přejí sušení sena a balíkování obilí

Vysoké teploty naopak svědčí senu, které se v tomto období seče a suší. Moderní zemědělci kompletují seno v balících a skladují jej v zakryté budově či přístřešku, jenž zabraňuje proniknutí vlhkosti. Sklizené obilí se naopak často ukládá v zemědělských halách, které zajišťují ideální skladovací podmínky. Brání škůdcům, vlhkosti i přímému slunečnímu záření, poskytují vhodnou teplotu a zároveň umožňují dostatečnou cirkulaci vzduchu. Jen tak se obilí nezapaří, může dýchat a pořádně proschne. Obilné zrní se pak přes léto vozí do sýpek.

 

Léto je zatěžkávacím obdobím i pro zemědělské stroje

Během léta usedají farmáři i za volant zemědělských strojů, aby zasadili a sklidili plodiny, zorali strniště a připravili půdu na podzimní sázení. Jakmile je sadba i orba hotová, prochází stroje důkladnou údržbou a servisní prohlídkou. Odstraní se nečistoty a spraví se veškeré mechanické poškození, které se přihodí při plném letním provozu. Dobrý technický stav strojů je totiž předpokladem pro jejich bezproblémové podzimní garážování, které prodlouží jejich životnost a zajistí hladký chod v další sezóně.