JAK SI PORADIT S EXTRÉMNÍM VEDREM? POMŮŽE KLIMATIZACE I ZELEŇ

Změna klimatu způsobuje, že se i v oblasti střední Evropy čím dál častěji potýkáme s takřka tropickým létem. Zaměstnavatelé proto musejí s těmito podmínkami počítat a uzpůsobovat jim pracovní prostředí. Nejinak je tomu také v případě montovaných hal. Je přitom potřeba mít na paměti, že rozdílné typy hal budou mít i odlišné ovzduší. Jinak bude v létě ve výrobní hale, jinak ve vystavovacích prostorách a jinak v montované kancelářské budově.

Jako první člověka napadne, že je potřeba pořídit klimatizační systém. V minulosti bývalo trendem instalovat do budov a hal výkonné centrální jednotky. Dají se poznat jednoduše – potřebují složitý systém šachet a potrubí a do pošty vám za ně přijde vysoký účet za elektřinu.

Finančně náročná je též jejich údržba. Špatně se čistí, musí se odstavovat celý systém, a navíc nejsou ani příliš efektivní. Velmi často rovněž způsobují různá respirační onemocnění a do okolí rozptylují nebezpečné viry, které ohrožují zdraví zaměstnanců a návštěvníků.

V současné době proto získávají oblibu decentralizované ventilační jednotky, a to jak ve výrobních a skladovacích halách, tak například ve větších kamenných obchodech. Jejich hlavní výhodou jsou zejména nízké náklady na provoz a údržbu. V prvé řadě nepotřebují stovky metrů a kilometrů potrubí a lze je nainstalovat prakticky kamkoliv. S jejich naplánováním vám hravě poradí naši odborníci ze společnosti Borga.

Své ovšem dělá i okolní prostředí haly. Je rozdíl, pokud máte kolem sebe pouze betonovou a ocelovou poušť, či zda venkovní prostory pojmete v zeleném duchu. Začít se dá například už u parkoviště – namísto jednolité asfaltové plochy použijte zasakovací dlažbu a vysaďte okolo pozemku množství stromů. Rázem tak zmizí jeden velký tepelný ostrov. Další cestou je například výstavba retenční nádrže na zachytávání dešťové vody nebo ozelenění fasád a střechy plazivými rostlinami.