Jak na skladování zemědělské techniky v zimě?
Silné mrazy, sníh, kroupy a jiné nešvary zimního počasí se nepříznivě projevují nejen na produkci zemědělských plodin, ale také na stavu strojů a zařízení. Zvláště moderní zemědělská technika vyžaduje speciální péči. Přes zimu se proto vyplatí myslet nejen na správné uskladnění zemědělských strojů v kvalitním přístřešku, ale též na jejich pravidelnou údržbu.
Nevlídné počasí škodí technice zevnitř i z venku
Během zimního období dostává negarážovaná zemědělská technika řádně zabrat. Kvůli nízkým teplotám zamrzají traktory či napáječky pro zvířata, jako na běžícím pásu praskají také hadice a potrubí. Ve chvíli, kdy mrazy povolí a sníh roztaje, může voda navíc zatéci ještě hlouběji do mechaniky strojů a tam dále škodit. Mráz a kroupy stroje a zařízení mechanicky poškozují i z venku. Těžká a vlhká sněhová pokrývka totiž způsobí, že technika zrezne a plesniví. V nečekanou katastrofu může vyústit i vichřice, která snadno převrátí zemědělské stroje menší hmotnosti. Finanční náklady na jejich následné vyproštění a opravu přitom mohou dosahovat astronomických částek.
Montované haly se v zimě vyplatí
Zemědělská technika není levná záležitost. Je proto škoda, že majitelé či provozovatelé berou následky zimy stále na lehkou váhu. Aby stroje a zařízení přečkaly období mimo sezónu bez úhony, je potřeba dodržovat základní pravidla jejich ochrany. V první řadě se vyplatí zainvestovat do přístřešku, kde budou stroje v suchu a bezpečí před opotřebením či poničením. Pro tento účel se osvědčily montované ocelové zemědělské haly, a to nejen díky svému ekonomickému potenciálu – přidanou hodnotou mnohonásobně převyšují pořizovací cenu –, ale též i flexibilitou. Jejich konstrukce totiž i do budoucna umožňuje prodloužení či rozšíření, dají se tak jednoduše přizpůsobit aktuálním potřebám a možnostem. Montovaná hala vyniká též v rychlém termínu dodání a montáže, výhodou je rovněž dlouholetá životnost a bezúdržbovost materiálu.
Stavbou ochrana strojů nekončí
Pro garážování traktorů, nákladních automobilů a zemědělských strojů je optimální prostor s rozponem 9 až 12 metrů, který je rozdělen do jednotlivých sektorů. Pokud je v daném prostoru umístěno 4–6 strojů, je nezbytné jej z požárních důvodů rozdělit nehořlavými příčkami. K dispozici by mělo být také větrání, jež v zemědělské hale nejlépe funguje pomocí okenních a dveřních větracích mříží. Pokud jsou v přístřešku zaparkovány dopravní a mechanizační prostředky, hala může být otevřená, polootevřená nebo uzavřená. I zde by však měl být dodržen rozpon 9–12 metrů s podjezdovou výškou 3 až 4 metry.
I s kvalitním přístřeškem se nesmí zapomínat na servis
Samotný ochranný přístřešek pro techniku ovšem nestačí. I v zimě je totiž třeba mít na paměti zásady správné péče o zemědělskou techniku a myslet na prevenci. Nejzákladnější péčí před zazimováním stroje je hlavně mytí, mazání a seřizování techniky. Zapomenout by se nemělo ani na kontrolu pryžových součástek a pneumatik, které mohou být citlivé na změny teplot.