Jak by měla vypadat funkční jezdecká hala?

borga_steel_buildings_sport_box1

Jezdecká hala by měla být místem, kde se svým koněm můžete trávit čas a společně rozvíjet jeho schopnosti, dovednosti i vzájemný vztah. Z tohoto důvodu by měla poskytovat dokonalé prostředí co do rozměrů, materiálů i individuálních potřeb jezdce a zvířete. Seznamte se s několika základními kritérii, která by spolehlivá jízdárna měla splňovat.

 

Myslete na pohodlí člověka i zvířete

Stále více lidí u nás i v zahraničí propadá vášni jezdectví a koním jako takovým. Je to krásné hobby, které ale vyžaduje funkční zázemí kvalitní jezdecké haly. Ta by měla zohlednit několik praktických požadavků, aby se člověk i kůň cítili pohodlně a aby jim hala poskytovala co nejvyšší možný standard. A to jak s ohledem na rekreační, tak i vrcholové sportovce.

 

Dostatek prostoru je základ

Základním parametrem je velikost jízdárny. Ta by měla tradičně poskytovat prostor alespoň 22 x 42 metrů v případě běžné haly určené ke každodenní jízdě a lekcím a 22 x 60 metrů pro drezúru a soutěže v ukázkovém skoku. Dnes jsou již takřka nezbytné kryté jízdárny, jež umožňují tréninky po celý rok bez omezení, v denních i večerních hodinách a za každého počasí. Popularitu v tomto ohledu získávají montované ocelové haly. Jejich montáž je otázkou několika dní, materiál s ochranným povrchem zaručuje jejich životnost v řádech desítek let, a navíc umožňují úpravy, které odrážejí individuální styl jízdárny.

 

Povrch jízdárny: bezpečnost na prvním místě

Otázkou je také povrch, o němž se v jezdeckých kruzích často diskutuje. Odborníci se shodují, že jeden ideální povrch neexistuje. Vždy záleží na klimatu, schopnostech koně a činnosti, pro kterou jízdárna slouží. Společnými rozhodujícími kritérii jsou tu však odolnost povrchu proti nárazu a skluzu (tedy jeho tvrdost), jeho třecí vlastnosti, prašnost, stabilita a v neposlední řadě též bezpečnost. Tradiční podestýlkou pro běžné jízdárny je písek, hlína, trávník nebo dřevo, respektive piliny. Pro drezúru se nejlépe hodí pružný povrch, pro klus naopak spíše tvrdší.

 

Světlo a vzduch ovlivní pohodu v jízdárně

U jezdeckých hal nelze opomenout ani osvětlení, které by mělo být kombinací přirozeného a umělého světla. Přirozené osvětlení by mělo hrát hlavní roli, dodatečné umělé světlo se pak hodí především v nepřízni počasí, zimních měsících a při večerních trénincích. Samozřejmostí jsou rovněž dostatečně prostorná vrata pro vstup koní a vjezd strojů, ventilace, kterou by měla zajišťovat odvětrávací okna, další prvky a vzduchotechnika, stejně jako možnost izolace, aby jízdárna poskytovala příjemné klima a pohodlí pro člověka i zvíře.

 

Funkční zázemí vám zpříjemní trénink

Výška konstrukce jízdárny by měla zohledňovat také možnosti skoků koní. Počítat by se mělo i umístěním lambrín, které poskytují především bezpečné ohraničení vnitřního prostoru. Chybět by nemělo ani zázemí, jako jsou šatny, sociální zařízení, sklad překážek, techniky, krmiva a dalšího vybavení, případně klubovna, jedná-li se o jezdecký oddíl.