
Jak bezpečně skladovat pyrotechniku v halách
Blížící se konec roku si mnozí lidé nedokážou představit bez ohňostrojů, rachejtlí a dalších druhů zábavní pyrotechniky. Ať už pouze sledují silvestrovské představení na noční obloze, nebo si sami pyrotechniku nakupují, zátěž to představuje zejména pro dovozce a obchodníky. Při skladování zábavní pyrotechniky je totiž nutné dodržet řadu bezpečnostních pravidel, jinak může dojít k velkému neštěstí.
Pyrotechniky existuje několik druhů
Skladování zábavní pyrotechniky upravují národní směrnice, vyhlášky a zákony, zejména pak Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/29/EU za dne 12. června 2013 o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání pyrotechnických výrobků na trh. Ta dělí zábavní pyrotechniku do následujících kategorií:
- kategorie F1: představuje velmi malé nebezpečí, má zanedbatelnou úroveň hluku, je určena pro použití na omezených plochách a patří sem rovněž zábavní pyrotechnika určená k použití uvnitř obytných budov;
- kategorie F2: představuje malé nebezpečí, má nízkou úroveň hluku a je určena pro venkovní použití na omezených plochách;
- kategorie F3: představuje středně velké nebezpečí, je určena pro venkovní použití na otevřených prostranstvích a úroveň jejího hluku nepoškozuje lidské zdraví;
- kategorie F4: představuje velké nebezpečí, je určena pro použití pouze osobami s odbornými znalostmi (obvykle nazývaná „zábavní pyrotechnika pro profesionální použití“), ale její úroveň hluku nepoškozuje lidské zdraví.
Bezpečná manipulace je základ
Správné skladování by se mělo vždy řídit návodem od výrobce. Obecně však platí, že rachejtle a petardy by se měly skladovat v suchém prostředí, kde teplota nepřesahuje 40 stupňů Celsia. Zásadně by se neměly umísťovat do blízkosti otevřeného ohně, kamen, topení, krbů nebo zapálených svíček, a měly by být oddělené od hořlavých nebo hoření podporujících látek.
Je nutné, aby se pyrotechnika neskladovala v blízkosti látek nebo věcí, které by mohly vést k samovolnému pádu, neúmyslné iniciaci nebo zážehu. V blízkosti skladované pyrotechniky by se rovněž neměly pohybovat děti. Důležité je též skladování pouze v původních přepravních obalech. Pyrotechniku v poškozeném originálním obalu je třeba okamžitě vyřadit a skladovat na odděleném místě. Naprosto nezbytné je zejména dbát na zásady bezpečnosti práce a na striktní dodržování předpisů o požární ochraně – tedy hlavně žádné kouření na pracovišti a žádná manipulace s otevřeným ohněm. Následky mohou být nedozírné, avšak při pečlivém dodržení všech pravidel by k žádné nehodě dojít nemělo.