
Ekologické zemědělství je na vzestupu, jaké jsou jeho zásady?
V dnešní době, kdy jsme obklopeni potravinami obsahující chemické stabilizátory, se klade důraz na slova "eko" a "bio". Čím dál více zemědělců se proto uchyluje k ekologickému zemědělství, protože vzrůstá poptávka po čistě přírodních produktech. Co ale vlastně ekologické zemědělství obnáší?
Ekologické zemědělství nepoužívá hnojiva
Jiné než čistě přírodní látky jsou v rámci ekologického zemědělství striktně zakázané. Při pěstování jakékoliv eko plodiny se proto nesmí používat žádné postřiky, umělé látky nebo chemické přípravky a hnojiva, které zatěžují životní prostředí. Naopak důraz je kladen na přírodní postupy, které jsou v souladu s tradičním zemědělstvím. Ekologické zemědělství tedy:
- produkuje kvalitní potraviny a krmiva
- využívá místní zdroje, minimalizuje ztráty a náklady
- nezatěžuje životní prostředí
- ale naopak zlepšuje úrodnost půdy
Jak vypadá hala splňující zásady ekozemědělství?
Zásady ekologického zemědělství je potřeba dodržovat v průběhu celého procesu od vysazení plodiny až po její zpracování a skladování. Jelikož nejsou ekoplodiny nijak ošetřené vůči škůdcům, můžou snáze podléhat zkáze. Tomu se dá zabránit, pokud poskytuje zemědělská hala vhodné podmínky pro skladování. Musí být především dobře větraná, o což se postará kvalitní vzduchotechnika. Důležité je také dostatečné osvětlení, které by mělo zahrnovat i přísun přirozeného slunečního světla skrze otvory. Výhodou je, pokud se hala dokáže v relativně krátké době přizpůsobit aktuálním požadavkům zemědělce. Díky vnitřnímu uspořádání se tak může na podzim využívat především pro skladování plodin a v zimě zase pro zazimování strojů. Tyto dva prostory však od sebe musí být striktně oddělené.
I chov skotu může probíhat v souladu s eko zásadami
Nestresovaná a spokojená zvířata dodávají lepší produkty. Taková je filozofie eko chovu. V souladu s ním byste proto měli zvířatům dopřávat co nejvíce možného přirozeného prostředí. Pokud to tedy podmínky umožňují, nechejte je pohybovat se ve volné přírodě. V České republice se takto nejčastěji chovají ovce a skot v podhorských oblastech. I v rámci eko chovu však existuje několik zásad. Kupříkladu při volném pohybu v přírodě je nutné zajistit zvířatům přístřešek, do kterého se můžou uchýlit v případě nepříznivého počasí.
Ustájení zvířat mimo pastvu vyžaduje dodržování welfare
Pokud to ale podmínky neumožňují, nebo pokud se zvířata neaklimatizovala na venkovní podmínky, je nutné přejít k ustájení uvnitř budovy. Při šetrném ustájení zvířat je nutné klást důraz na zásady welfare:
- minimalizovat stresové situace
- zajistit zvířatům komfort - tedy dostatečné světlo, vzduch a příděl vody a jídla
- nejsou povolené roštové podlahy, ani ustájení bez steliva
- také vazné ustájení je zakázané, protože omezuje dostatečný pohyb zvířat
- v případě potřeby zajistit okamžité vyšetření zvěrolékaře
- zajistit kontakt mezi zvířaty a umožnit jim jejich přirozené návyky