Dostatek světla, prostoru – a výběh k tomu. Zařiďte stáj tak, aby vaši koně netrpěli!

Historie systematického chovu koní se v Česku a okolních zemích počítá již od raného středověku. Mohutná zvířata naši předci využívali k polním pracím, později ke stavbě hradů a katedrál. Jejich ustájení procházelo v průběhu staletí vývojem: jednoduché ohrady nahradily primitivní konírny, ty vystřídaly moderní stáje.

V České republice a okolních zemích se dnes chovají statisíce koní. Výkon zvířat na závodech nebo při hipoterapii silně závisí na jejich spokojenosti. Tu ovlivňují především stáje – prostory, ve kterých zvířata tráví většinu svého života.

 

Ustájení koní nepodceňte

Provedení hřebčínů se od ustájení ostatních hospodářských zvířat liší. Nejzásadnějším rozdílem je nutnost dostatečně prostorného výběhu či jízdárny. Pohyb je pro koně důležitou součástí života, napomáhá socializaci zvířat, je důležitý pro jejich trávení a zdraví.

Ve stájích pro každé zvíře vybudujte vlastní box o rozměrech alespoň 3×4 metry a výšce nejméně 3,2 metru. Nezbytností je nakloněná podlaha kójí, vybavená žlabem – především kvůli zajištění náležité hygieny a odvodu tělesných výměšků. V boxu nesmí chybět ani kvalitní podestýlka, ideálně ze slámy.

Součástí přístavku jsou i zařízení pro utišení hladu a žízně. Žlab na krmnou směs instalujte do výšky 0,65 až 1 metr (podle tělesných dispozic ustájeného zvířete). Při výběru napajedla sáhněte po přístroji s automatickou regulací plnění. V chladnějších dnech vypije kůň denně asi 25 litrů vody, v letních měsících ale i více než dvojnásobek.
Potřebu pohybové aktivity řeší navazující výběh, oblíbené je i napojení stájí na jízdárny.

 

Zajistěte řádné podmínky

Podmínky ve stáji by měly alespoň částečně odpovídat podnebí středoasijských stepí, domovině předků dnešního koně. V chovatelské praxi to znamená udržování teploty v rozmezí 12 až 14 stupňů Celsia. Vlhkost by neměla překročit 80 % (hrozí přehřátí zvířat) nebo se snížit pod 60 % (dochází k vysušení sliznic).

Pro psychickou pohodu zvířat je důležitý dostatek světla, nejlépe slunečního. Podle odborníků by na každých 15 m2 stáje měla připadnout okenní plocha o rozloze jednoho metru čtverečního. Vhodnější jsou okna plastová. Oproti skleněným lépe izolují teplo a v případě jejich rozbití nehrozí poranění zvířat ostrými střepy.

Rychlé nastavení vhodných podmínek dovolují montovaná ustájení. Oproti cihlovým stájím jsou řádově levnější, snadná je také instalace regulačních zařízení (teplometů, ventilace). Izolované stěny vydrží řádění zvířat a potřebný počet boxů rychle snížíte či navýšíte podle toho, jak bude v aktuální situaci potřeba.