DEŠŤOVÁ VODA A OCELOVÉ BUDOVY

Investoři se při stavbě montovaných hal čím dál častěji setkávají s nutností likvidace dešťové vody na svém pozemku. Děje se tak zejména kvůli nedostatečné kapacitě kanalizační sítě, ale i kvůli boji se suchem. Kvůli masivní výstavbě na okrajích velkých měst totiž přibylo střech a zpevněných ploch a ubylo ploch pro vsakování vody. To se negativně podepisuje na hladině podzemních vod, ale i na zvyšujícím se počtu lokálních povodní většího či menšího rozsahu. Šetrnější nakládání s dešťovou vodou se tak stalo nejen nutností, ale i povinností každého svědomitého investora. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv řešení, vždy zohledňujte jeho ekologický i ekonomický přínos.

 

Vsakování dešťové vody lze usnadnit několika způsoby, které mnohdy nejsou ani finančně náročné, ba právě naopak. Množství odváděné vody je možné snížit například vybudováním systému příkopů s umožněným vsakováním nebo většími spárami mezi dlaždicemi. Kde je to možné, je vhodné omezit vybetonovanou nebo vyasfaltovanou plochu a využít zatravňovací dlaždice.

 

Existují však i způsoby, jak s dešťovou vodou nakládat efektivně, což ocení zejména majitelé průmyslových a zemědělských objektů, kteří tak mohou snížit své náklady. Tím nejvyužívanějším způsobem je akumulace vody s následným využitím, například pro splachování WC nebo zalévání trávníků a stromů. Na počátku je samozřejmě nutná zvýšená investice do podzemní nádrže, která bude dostatečně velká, aby odpovídala nárokům daného objektu. Jiná velikost je nutná v případě, kdy v budově pracuje pár lidí než v případě velké tovární haly pro stovky zaměstnanců. Jestliže to technologie umožňuje, je takto získávanou vodu možné použít i v provozu.

 

Dalším způsobem, jak nakládat s dešťovou vodou, je retence, tedy krátkodobé zadržení před vypuštěním do kanalizace. Retenční nádrže chrání kanalizační systém před náhlým zahlcením srážkovou vodou a hodí se k velkým průmyslovým objektům. Nádrž může být dvojího druhu – buď podobná té akumulační, nebo vsakovací.