
Chorvatská stavba století: Základem Pelješackého mostu je ocel, zajišťuje vysokou odolnost
Ocelové mosty vynikají nejen důležitostí pro dopravu, ale mnohdy i dechberoucím designem. Příkladem je chorvatský Pelješacký most, pro Chorvaty dlouho očekávaná spojka mezi jižním poloostrovem Pelješac, kam v létě míří tisíce turistů, a zbytkem země. Jeho design spojuje estetiku s funkčností, a to právě díky využití oceli.
Pro konstrukci mostu na poloostrov Pelješac byla zvolena ocel. Právě ta nabízí výjimečné vlastnosti, které jsou pro mostní konstrukce klíčové. Zajišťuje pevnost a odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Pro tuto chorvatskou oblast jsou typické časté větry a bouře. Proto byla stavba navržena tak, aby dokázala odolat větru o rychlosti až 180 kilometrů za hodinu. Ocelová konstrukce zajišťuje také dlouhou životnost této stavby a minimalizaci údržby.
Pelješacký most upoutal pozornost veřejnosti rovněž svým moderním a elegantním designem, který zohledňuje okolní krajinu. Řadí se mezi nejdelší zavěšené mosty v Evropě. Na délku měří 2,4 kilometru a výška dosahuje 55 metrů. Jedná se tak o významný počin. Konstrukce je specifická i šesti pylony, které mostu dodávají vzdušný vzhled, jenž zapadá do prostředí přímořské lokality. Tuto estetickou funkci zajišťuje právě ocel, která sama o sobě působí velice minimalisticky, a navíc je doplněna o elegantní lesklou povrchovou úpravu.
Výstavba tohoto mostu byla pro Chorvatsko zásadní událostí. Přináší novou úroveň efektivní dostupnosti. Dříve museli zejména turisté, kteří na tento poloostrov míří na dovolenou, projíždět přes část Bosny a Hercegoviny a hraniční kontroly celou cestu ještě více prodlužovaly. Most, který překlenuje Jaderské moře, celou cestu urychluje. Propojení mezi Pelješacem a pevninskou částí země podporuje ekonomický růst regionu. Lepší dostupnost na poloostrov a přilehlou oblast Dubrovníku do lokality přiláká více turistů.