Čeká nás další suchý a horký rok? Adaptujte svou průmyslovou halu na měnící se klimatické podmínky

Klimatické podmínky v naší zemi se za poslední léta proměnily. Vždyť kolik posledních Vánoc jsme na většině našeho území prožili na blátě? Mírné zimy s menším množstvím sněhu hůře nasycují krajinu vodou, která se pak dále ztrácí suchými a horkými léty. Právě sucho a horko především v městské zástavbě a jejím okolí nás trápí nejvíce. Že je teď v zimě toto téma trochu předčasné? Právě naopak. Kdy jindy začít přemýšlet, jak pro nadcházející rok adaptovat svou ocelovou halu a její okolí na měnící se klima?

Zateplení pomůže i proti horku

V posledních letech trápí naši republiku velmi horká léta. Ve výstavbě komerčních i soukromých objektů tak nabývá na důležitosti kvalitní izolace. Zateplení budov se obvykle skloňuje v souvislosti s úsporami energií a ochranou proti chladu, dobrá izolace ovšem ochrání i proti přehřívání interiéru. U ocelových montovaných hal je zateplení obzvláště důležité, neboť kov se logicky zahřívá více než beton či dřevo.

Zelené střechy a fasády sníží okolní teplotu o desítky stupňů

O zelených střechách jste už jistě slyšeli. Pokud ji ještě na své ocelové hale nemáte, je ideální příležitost naplánovat si její realizaci. Jejich využití stoupá a stávají se čím dál dostupnějšími. Střecha osazená zelení je nejen velmi esteticky působivá a zvyšuje podíl zeleně v městském prostoru, ale především se dokáže postarat o opravdu výrazné ochlazení budovy i jejího okolí, a to často až o desítky stupňů. Během dešťů rovněž zachycuje vodu, které zabrání v okamžitém odtečení do kanalizace a naopak ji postupně odpařuje, čímž zvyšuje okolní vlhkost vzduchu. Krom toho na sebe váže prach a toxické částice. Podobně jako zelená střecha funguje i zelená fasáda, pro ještě větší přínosy tudíž lze obojí zkombinovat.

Zatravněné okolí je estetické a pomáhá vsakování vody

Jak již bylo naznačeno, zelená střecha a zelená fasáda pomohou nejen ochladit mikroklima v hale a jejím okolí, ale též pozitivně působí na hospodaření s vodou, což je další velké téma současnosti. Je logické, že městská zástavba plná asfaltu a betonu není pro vsakování vody do půdy ideální. Podíl zpevněných ploch v okolí haly by tedy měl klesnout ve prospěch těch lépe vsakujících.

Dobrou volbou jsou trávníky, zde ovšem musíte do budoucna dát pozor na jejich údržbu. Nakrátko posekaná tráva v sušším a teplejším městském prostředí často usychá, proto se vyplatí typické „angličáky“ vyměnit za vzrostlejší porosty ideálně kombinované s plochami „umělé louky“. Máte-li dostatek prostoru, zasaďte v okolí haly i stromy a keře, které poskytnou stín a zároveň poslouží i jako přírodní protihlukové zábrany.

Dešťovku lze bez větších problémů využívat

Je-li váš průmyslový objekt rozsáhlý a s velkou plochou střech a zpevněných ploch, vyplatí se popřemýšlet též nad investicí do akumulační nebo retenční nádrže na dešťovou vodu. Tu poté můžete nechat vsáknout do okolí, nebo ji využít při provozu, čímž ušetříte náklady za vodu. Nejčastější použití nachází zadržená dešťovka jako zálivka pro okolní zelen, po úpravě ji však lze použít uvnitř haly, třeba pro splachování WC.