
BUDOUCNOSTÍ ŠKOLNÍCH BUDOV JE OCEL
Životnost mnoha školních budov u nás i v zahraničí se rychle krátí. Jejich údržba se stává nákladnější a o každou rekonstrukci se svádějí tuhé boje, protože většina škol je financována daňovými poplatníky – a vždy se najde něco důležitějšího, za co je potřeba utratit peníze. Alternativou ke klasickým cihlovým nebo železobetonovým budovám se tak jeví ocel. Investice do školní budovy z oceli má prakticky jen samé výhody, jedinou překážkou tak často zůstávají pouze předsudky rodičů, ředitelů a odpovědných politiků.
Hlavní devízou ocelové školní budovy je především úspora nákladů. Ať už z hlediska počátečních nákladů na stavbu, které budou oproti klasickým zděným budovám menší, nebo z hlediska pozdější údržby. Ocelová konstrukce vyžaduje jen minimální náklady na údržbu a opravy. Jen máloco totiž zvládne ocel vyloženě poškodit. Dalším plusem je i úspora energie – dobře zateplená ocelová budova dokáže náklady na vytápění snížit až o třetinu. S konečným vyúčtováním za elektřinu rovněž udělá divy dobře vymyšlené osvětlení. Nespornou výhodou je i možnost instalace solárních panelů na střechu, pevná konstrukce je bez problémů unese.
Ocel je navíc velice flexibilním materiálem, který je možné tvarovat do nejrůznějších tvarů i velikostí. Bez problémů se tak přizpůsobí požadavkům jednotlivých škol podle jejich zaměření nebo umístění v zástavbě. Ocelové konstrukce navíc nepotřebují vnitřní podpěrné sloupy, interiér je proto možné různě upravovat pomocí příček, jež lze odstraňovat nebo dostavovat podle potřeby.
Z hlediska fungování školy je tou nejoceňovanější vlastností možnost modulárního systému. Výstavba je totiž velice rychlá a během letních prázdnin je možné přistavět potřebné prostory, například pokud se očekává nástup více dětí a stávající kapacity už nestačí. Modul lze pak stejně rychle po nějaké době odstranit, pokud je dětí naopak málo. Životnost oceli se při správné údržbě počítá na mnoho desítek let, tudíž v případě modulárního systému odpadá i nutnost dalších investic.