Bezpečnostní prvky na střeše: lávky, žebříky a na zimu hlavně sněhové zábrany
Při pohybu na střeše by na prvním místě měla být bezpečnost. Přestože by se na ni mělo dbát po celý rok, obzvlášť s příchodem zimy a zledovatělého povrchu je opatrnost zcela zásadní. Veškeré pochozí střechy by měly mít bezpečnostní vybavení, proto v tomto článku představíme jeho základní prvky.
Jako majitel domu nesete odpovědnost za zajištění bezpečnosti vaší střechy i pobytu na ní. Nejlepším řešením, a to i z hlediska potřebných finančních nákladů, je osazení trvalých kotvících bezpečnostních prvků už při samotné výstavbě. Kotvení pak slouží jak montážní firmě, tak i při všech následných údržbových pracích na střechách.
Lávky a žebříky jsou základ
V první řadě musíte zajistit bezpečný přístup ke komínu domu. K tomu se na střechu montuje kombinace střešní lávky a žebříku. Tato dvojice navíc umožňuje rychlou a bezpečnou instalaci satelitů a antén, které jsou potřebné k fungování televize a wi-fi připojení. Žebříky zároveň skvěle poslouží jako úniková cesta v případě požáru.
S příchodem zimy nezapomeňte na sněhové zábrany
Především u objektů, které se nacházejí v horských a podhorských oblastech či u domů vystavovaných pravidelné sněhové pokrývce, jsou sněhové zábrany důležitou součástí bezpečné střechy. Tyto prvky musejí být uzpůsobeny vzhledem k relevantním sněhovým podmínkám konkrétní stavby. Slouží především k tomu, aby kvůli nánosům sněhu nedocházelo k tvoření bodové zátěže, která může přetěžovat konstrukci střechy stavby.
Kromě toho sněhové zábrany dokážou také ochránit osoby v okolí domu před padajícím sněhem a ledem, z tohoto důvodu by měly být součástí střešního systému alespoň nad vstupem do budovy. Snížíte tak riziko úrazů způsobených padajícími zmrzlými nánosy.
Všechny výše zmíněné bezpečnostní prvky na střechy nabízí třeba společnost Borga, která navíc kromě úplné ochrany dbá i na esteticky příjemný celkový vzhled díky jednotnému barevnému schématu. Je možné si vybrat z povrchů žárově pozinkovaných nebo povrchů s průhledným či práškovým nátěrem.
Nejčastější chyby v přístupu k bezpečnosti
A v čem se nejčastěji v kontextu bezpečnostních prvků chybuje? Většina lidí obvykle podcení množství a velikosti sněhových zábran, což v zimě způsobuje nemalé komplikace. Zásadním nedostatkem je absence žebříků či pochozích ploch pro údržbu střech a nedostatek kotvících prvků pro jištění na střeše. Velikým rizikem je chybějící úniková cesta v případě požáru.
V neposlední řadě si je důležité uvědomit, že bezpečnostní prvky by měly být nedílnou součástí domu a v mnoha situacích mohou usnadnit údržbu, a v některých případech dokonce zachránit lidský život.