Atomium: Mělo vydržet jen pár měsíců, stojí už 62 let

Bruselská Světová výstava v roce 1958 byla první světová výstava, která se uskutečnila po druhé světové válce. Jednotlivé státy tak chtěly ukázat, kam se od krvavého konfliktu posunuly a jak vzkvétá jejich blahobyt. Vystavovalo zde více jak 40 národů a přes 40 miliónů návštěvníků mohlo od dubna do října zhlédnout množství zajímavých výstav a exponátů v netradičních pavilónech.

Symbolem bruselského Expa se přitom nepřekvapivě stala právě ocelová stavba – Atomium. Má zpodobňovat model základní krystalické mřížky železa, jen zvětšený v měřítku 1 ku 165 miliardám. Atomium navrhl inženýr André Waterkeyn a architekti André a Jean Polakovi. Stavba dosahuje v nejvyšším bodě výšky 102 metrů, stabilita je zajištěna třemi masivními sloupy, které „atom“ ukotvují k zemi.

Celá stavba byla pojata jako ukázka dovedností belgických návrhářů a stavitelů. Šlo také o symbol obdivu k Atomovému věku, jak jsou někdy 50. léta označována. Stavba je tvořena devíti velkými koulemi o průměru 18 metrů, které jsou uspořádány do tvaru krychle o hraně 29 metrů. Jednotlivé koule jsou pak spojeny dvaceti chodbami, které jsou dlouhé 23 metrů a mají průměr 3,3 metru. Atomium celkově není žádný drobek ani co se týče hmotnosti – váží 2 400 tun.

Kostra byla konstruována z korozivzdorné oceli, samotný plášť pak z hliníkových plátů. Vzhledem k tomu, že se nepředpokládala životnost delší než pár měsíců, bruselský symbol začal po desítkách let užívání chátrat. V roce 2004 bylo proto Atomium uzavřeno a následující dva roky probíhala nákladná renovace. Zašlé hliníkové pláty byly nahrazeny odolnějšími ocelovými. Opravy vyšly celkem na 26 miliónů euro. Část prostředků přitom pokryl prodej starých hliníkových plátů. Lidé si je mohli zakoupit jako netradiční suvenýr. Atomium dnes slouží jako muzeum a výstavní prostory, v nejvýše položené „kouli“ je pak umístěna restaurace nabízející panoramatický pohled na Brusel.