
5 NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH OCELOVÝCH BUDOV NA SVĚTĚ
Ocel je neobyčejně tvárným materiálem, z něhož jde vyrobit prakticky všechno, na co si člověk vzpomene. My ve firmě Borga ji využíváme především k rychlé stavbě jednoduchých konstrukcí, ve světě se však můžeme setkat s mnoha příklady budov, u nichž se ukazuje, že s ocelí lze doslova kouzlit. Autoři následujících pěti staveb totiž dokázali s ocelí něco neskutečného.
- Adelaide, Austrálie
Budova australského výzkumného ústavu vypadá z dálky jako obrovská šiška. Návrháři docílili tohoto nevšedního vzhledu pomocí několika tisíc ocelových trojúhelníků umístěných rovnoměrně nad okna a kolem oken. Tím se navíc vytvořilo přirozené stínění a budova je proto nadmíru ekologická.
[caption id="attachment_1048" align="alignnone" width="450"] South Australian Health and Medical Research Institute, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]
- Atomium, Brusel, Belgie
Když se řekne unikátní ocelová budova, mnoho lidí si okamžitě vybaví bruselské Atomium. Jedná se vlastně o model buňky krystalové mřížky železa – jen ji někdo zvětšil 165miliardkrát. Atomium bylo postaveno z kombinace oceli a hliníku u příležitosti světové výstavy Expo 58. Podobně jako Eiffelova věž se však stalo návštěvnickým hitem, a tak vzaly plány na rozebrání za své.
[caption id="attachment_1033" align="alignnone" width="400"] Atomium, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]
- Walt Disney Concert Hall, Los Angeles, USA
Jednou z nejpozoruhodnějších ocelových budov na světě je bezesporu koncertní síň věnovaná památce filmového génia Walta Disneyho. Její nezapomenutelný futuristický vzhled je přitom důvodem rozpočtových škrtů, původně měla být fasáda z klasického kamene. Ve snaze ušetřit se však rozhodlo o použití mnohem levnější nerezové oceli. Ve spojení s atypickými tvary připomínajícími zmuchlaný papír se tak budova stala jednou z novodobých dominant „města andělů“.
[caption id="attachment_1034" align="alignnone" width="623"] Walt Disney Concert Hall, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]
- Pekingský národní stadion, Peking, Čína
Pekingskému národnímu stadionu nikdo neřekne jinak než Ptačí hnízdo. Stadion byl navržen speciálně pro konání letních olympijských her v roce 2008 a opětovně bude využit při konání zimních olympijských her v roce 2022. Jeho konstrukce se inspirovala čínskou keramikou. Základ je tvořen betonovou konstrukcí, okolo níž byly navěšeny stovky kusů různě zakřivené oceli, aby ve výsledku vytvořily vzhled připomínající ptačí hnízdo.
[caption id="attachment_1035" align="alignnone" width="519"] Pekingský národní stadion, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]
- Graz Art Museum, Štýrský Hradec, Rakousko
Muzeum umění ve Štýrském Hradci je příkladem takzvané blob architektury, architektonického směru produkujícího budovy nebo objekty ve tvaru organické améby. Takových tvarů lze dosáhnout výhradně prostřednictvím ocelové konstrukce. V tomto případě je pak pokryta hladkými modrými akrylovými panely. Provokativní vzhled i tvar doplňuje skoro tisícovka fluorescenčních lamp, které ve tmě vytvářejí pozoruhodné obrazce.
[caption id="attachment_1036" align="alignleft" width="450"] Kunsthaus Graz, zdroj: en.wikipedia.org[/caption]