5 faktorů, které zvýší spokojenost pracovníků ve výrobní hale
Úspěšnost výrobního podniku neovlivňuje jen objem produkce nebo kvalita produktů. Stojí za ní základnější faktor – spokojenost zaměstnanců. Právě oni jsou rozhodujícím kritériem toho, zda si firma povede dobře či nikoliv. Zaměstnavatel by proto měl vzít v potaz jejich potřeby a přání a vytvořit pro ně prostředí, v němž se budou cítit dobře a příjemně. Představujeme vám 5 důležitých prvků, které by měly být zohledněny již na samém začátku plánování výrobní haly.
Vzduchotechnika pro výměnu vzduchu
Práce u výrobních linek, svařování, montáže. Ve výrobních halách se z velké části odehrávají činnosti, které jsou fyzicky namáhavé a kterým by se podle toho mělo přizpůsobit také vnitřní mikroklima. Zaměstnavatel by měl brát v úvahu dostatečný přívod čerstvého vzduchu i odvod vydýchaného vzduchu, nehledě na koncentraci škodlivých látek, jež nejsou ve výrobním podniku žádnou výjimkou. Optimální intenzitu větrání lze zjistit měřením, například výpočtem potřebných metrů krychlových na pracovníka. Ve výrobních halách se dnes zpravidla využívá systém s nuceným přívodem a odvodem vzduchu pomocí vzduchotechnické jednotky. S přihlédnutím k ekonomické výhodnosti lze zvolit centrální či decentralizovaný systém. Měla by tu být též možnost upravit přiváděný vzduch podle individuálních potřeb co do ochlazení, ohřevu, odvlhčení nebo zvlhčení.
Vytápění pro tepelnou pohodu
Kromě výměny vzduchu by měl zaměstnavatel pracovníkům zajistit rovněž dostatečnou tepelnou pohodu. Velkoprostorové objekty si žádají jiný způsob vytápění než kanceláře či obytné místnosti. Variantou je například plynové sálavé topení, teplovzdušné topení nebo elektrické infrazářiče. Populární se v posledních letech stává také podlahové vytápění, které výrobci umějí zrealizovat již i velkoplošně.
Osvětlení pro daný druh práce
Další nezbytnou součástí výrobních hal přispívající k vytvoření příjemného prostředí pro zaměstnance je dostatečné osvětlení pracoviště. To by mělo být kombinací přirozeného a umělého světla, které využijeme, pokud denní osvětlení již není k dispozici vzhledem k počasí, denní době či jiným faktorům. Úroveň umělého osvětlení by měla odpovídat druhu práce daného pracovníka, měla by prostor osvětlovat rovnoměrně, přiměřeně rozkládat jas ploch a neoslňovat.
Zázemí pro odpočinek
U výrobní haly by se však mělo myslet též na zázemí, jež odpovídá potřebám a přáním zaměstnanců, když si chtějí odpočinout či využít přestávky. K dispozici by obvykle měla být šatna, jídelna, kuchyňka, odpočinková místnost, sociální zařízení, sprchy a další. Zde platí, že prostory by měly být snadno dostupné, oddělené od výrobních prostor a samozřejmě musejí splňovat hygienické požadavky, a to zejména na čistotu a klid.
Parkovací místa pro snadnou přepravu
Výrobní objekty bývají zpravidla umístěné v průmyslových zónách situovaných v okrajových částech měst. Ty mohou, ale nemusí být dosažitelné městskou hromadnou či jinak zabezpečenou dopravou, proto řada zaměstnanců využívá jízdu vlastním automobilem. Tuto skutečnost by zaměstnavatelé měli brát v úvahu a přizpůsobit tomu rozsah parkovacích stání. I bezproblémové parkování totiž přispívá ke spokojenosti zaměstnanců.